Historia

Rzeszów. IPN czeka na wyniki badań szczątków odnalezionych na terenie Zamku Lubomirskich

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:40
Naukowcy ustalają, kiedy i w jakich okolicznościach zginęła osoba, której szczątki znaleziono na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Kości, prawdopodobnie mężczyzny, leżały w ziemi tuż przy budynku. Na wyniki badań czeka Instytut Pamięci Narodowej, który szuka ciał zamordowanych przez komunistów. 
Zamek w Rzeszowie
Zamek w RzeszowieFoto: NAC

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie to obecnie siedziba Sądu Okręgowego. Latem ubiegłego roku Instytut Pamięci Narodowej wrócił z badaniami na teren Zamku, gdzie po drugiej wojnie światowej mieściło się stalinowskie więzienie. W latach 40. i 50. ubiegłego wieku w zamkowych piwnicach zamykano działaczy niepodległościowych. Szacuje się, że trafiło tam ok. 30 tys. osób, a życie straciło ponad 400 osób. Większość ofiar funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa pozostaje nieznanych.

Wcześniej, w latach okupacji niemieckiej, rzeszowski zamek również pełnił funkcję więzienia. Przeszło przez nie wówczas 4500 osób, wśród nich był m.in. Wincenty Witos. 

Ludzkie szczątki pod zamkiem w Rzeszowie

W lipcu 2023 roku, na zlecenie IPN, rozpoczęły się prace badawcze. Trwały dwa tygodnie. W tym czasie specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeszukali fragment zamkowych gruntów. W narożniku, na wysokości ul. Szopena i al. Lubomirskich, znaleziono ludzkie szczątki.

- Leżały około półtora metra od krawędzi budynku. (…) Podczas wstępnych oględzin stwierdzono, że to są szczątki mężczyzny. Na tym etapie nie wiadomo jednak, czy to była ofiara komunistycznego terroru – powiedział PAP prokurator Artur Grabowski, naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie.

Kości leżały w ziemi. Nie znaleziono przy nich żadnych przedmiotów. Prokuratorzy IPN liczą, że badania prowadzone na PUM przybliżą czas zgonu i ujawnią mechanizm śmierci, być może uda się też ustalić tożsamość osoby, której szczątki zostały znalezione.

- To są żmudne prace, wymagają czasu – dodał prokurator Grabowski, licząc, że wyniki badań otrzyma jeszcze w tym roku.

Ukrywano szczątki?

Zanim biegli z zakresu kryminalistyki i archeologii przystąpili do pracy, do IPN zgłosiła się osoba, która była świadkiem, jak w latach 80. ubiegłego wieku z Zamku Lubomirskich wywożono szczątki ludzkie. Andrzej Pozorski, zastępca prokuratora generalnego i dyrektor działającej przy IPN Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poinformował wówczas o odnalezieniu innych ludzkich szczątków.

- Przez 20, może 30 lat do dziś w jednej z instytucji w Rzeszowie były przechowywane szczątki ofiar pomordowanych. To wynika z zebranego materiału dowodowego – mówił w lipcu ubiegłego roku prokurator Pozorski.

Szczątki również zostały zabezpieczone i przekazane do badań genetycznych. 

PAP/Agnieszka Lipska/bm

Czytaj także

Jak ubecy i komuniści rozbili wiec ludowców

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 15:47
W kościele św. Stanisława Kostki w Płocku odprawiono w niedzielę uroczystą mszę świętą w intencji uczestników wiecu chłopskiego PSL, który w sierpniu 1946 r. rozbili funkcjonariusze UB i działacze PPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Likwidacja Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 05:41
7 grudnia 1954 roku reżim komunistyczny w Polsce ogłosił sensacyjny dekret o likwidacji znienawidzonego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia zbrodnia w więzieniu na Zamku Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 05:50
13 stycznia 1954 roku więzienie na Zamku Lubelskim zostało zlikwidowane. Było miejscem kaźni ofiar nazizmu i komunizmu.
rozwiń zwiń