Historia

Nie żyje operator filmowy Arkadiusz Tomiak. Był autorem zdjęć do "Symetrii" i "Czerwonych maków"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 08:20
Nie żyje Arkadiusz Tomiak, wybitny operator filmowy, laureat wielu prestiżowych nagród. Był autorem zdjęć m.in. do "Symetrii", "Legionów", "Karbali" i "Czerwonych maków". Zginął w wypadku drogowym koło Tucholi, w drodze do rodzinnego Koszalina na festiwal "Młodzi i Film". Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Miał 55 lat.
Arkadiusz Tomiak
Arkadiusz TomiakFoto: PAP/ Przemysław Piątkowski

Arkadiusz Tomiak był autorem zdjęć do prawie pięćdziesięciu filmów fabularnych. Był siedmiokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za zdjęcia do filmów: "Daleko od okna", "Cisza", "Symetria", "Palimpsest", "Fotograf", "Obława" i "Karbala". Dwa ostatnie tytuły przyniosły mu zwycięstwo w 2012 i 2015 roku.

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbierał Złote Lwy w 2000 roku za "Daleko od okna" i w 2016 roku za "Statystów" i "Palimpsest".

Jedną z ostatnich produkcji, nad którymi pracował był film "Czerwone maki". 

Zdjęcia to jeden z walorów filmu "Czerwone maki" - posłuchaj podcastu:

Był trzykrotnym laureatem Nagrody Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Otrzymał też Złotą Żabę na festiwalu Camerimage za zdjęcia do "Dziewczyny z szafy".

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/bm

Zobacz więcej na temat: FILM operator
Czytaj także

Janusz Kamiński - najważniejszy współpracownik Spielberga

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:40
27 czerwca 1959 roku w Ziębicach koło Wrocławia urodził się znany operator filmowy i reżyser, Janusz Kamiński. Od ponad 25 lat jest najważniejszym współtwórcą kinowych hitów Stevena Spielberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sven Nykvist. Kapłan światła w filmach Bergmana

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 05:35
101 lat temu, 3 grudnia 1922 roku w Szwecji urodził się światowej sławy operator filmowy, Sven Nykvist. Zasłynął przede wszystkim jako wieloletni zawodowy partner Ingmara Bergmana, choć zrealizował także wiele ważnych filmów zarówno w Europie jak i w Ameryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wójcik. Mistrz filmowego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
- Mam nadzieję, że niektóre z moich filmów wpisały się w pamięć świata - mówił Jerzy Wójcik w Polskim Radiu. Nazywany był operatorem polskiej szkoły filmowej, ponieważ jego największe dokonania przypadają na lata 50. i 60. Dziś mija pięć lat od jego śmierci.
rozwiń zwiń