Historia

Wojtyła grał w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:00
W trudnych wojennych czasach, 22 sierpnia 1941 roku, w jednym z krakowskich mieszkań powołano Teatr Rapsodyczny. Należał do niego Karol Wojtyła.

22 sierpnia mija 71. rocznica rozpoczęcia działalności Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Teatr Rapsodyczny został stowrzony przez Mieczysława Kotlarczyka, w ramach katolickiego podziemnego ugrupowania politycznego "Unia". Działał w prywatnych mieszkaniach dla specjalnie zapraszanej publiczności, między innymi Juliusza Osterwy, Jerzego Turowicza, Juliusza Kydryńskiego i innych. W zamyśle twórców miał być przejawem oporu myśli i ducha wobec okupanta. Trzon aktorski stanowili studenci polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego m.in.: Karol Wojtyła, Halina Królikiewicz, Danuta Michałowska.

Jeszcze podczas okupacji w teatrze przygotowano 11 premier. Pierwszą z nich był "Król-Duch" Juliusza Słowackiego. Następnie publiczności pokazano m.in.: Beniowskiego, Hymny, Godzinę Wyspiańskiego, Pana Tadeusza, Portret artysty, Samuela Zborowskiego J. Słowackiego.

Po zakończeniu wojny teatr działał oficjalnie, został uznany za teatr szkolny i był obowiązkowy dla mło­dzieży.

Teatr Rapsodyczny zwany był teatrem słowa. Stworzył swoisty styl podniosłej recytacji, w repertuarze miał arcydzieła literatury narodowej i światowej, jak "Odyseja" Homera, "Dziady" Adama Mickiewicza, "Boska komedia" Dantego i "Faust" Goethego. W 1953 roku teatr zamknięto na skutek prowokacji politycznej. Ponownie otwarty w 1957 roku, został rozwiązany w 1967 roku.

Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego Beatyfikacja Jana Pawła II >>>

(pj)

Czytaj także

Teatr pozostał miłością papieża

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 09:39
Karol Wojtyła nawet po wstąpieniu do seminarium nie przestał interesować się sztuką sceniczną.
rozwiń zwiń