X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zamek w Malborku - największa twierdza Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 06:05
Krzyżacy chcieli zaćmić potęgą swego państwa, przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy. We wnętrzach Malborka było to możliwe.
Audio
  • Historia zamku w Malborku
  • Malbork - siedziba stolicy państwa zakonnego. Komentarz historyka prof. Henryka Samsonowicza.
Zamek w Malborku. fot.: DerHexer, Carschtenwikipedialic. GNU
Zamek w Malborku. fot.: DerHexer, Carschten/wikipedia/lic. GNU

Był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów. 5 sierpnia 1460 roku wojska polskie odbiły Malbork z rąk krzyżackich.

Zakon krzyżacki zaczął wznosić zamek komturski w 1274 roku, ale dopiero po przeniesieniu stolicy państwa z Wenecji do Malborka, w 1309 roku zaczęła się wielka przebudowa, która trwała blisko 40 lat. Dom konwentualny został przekształcony w Zamek Wysoki z fosami i pierścieniem murów obronnych. Wzniesiono kościół pod wezwaniem NMP i kaplicę św. Anny, gdzie chowano wielkich mistrzów. Przedzamcze zostało przekształcone w Zamek Średni, gdzie znalazła się między innymi największa sala zamkowa - Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów.

Dzieje zamku

Pierwsze oblężenie zamku miało miejsce po bitwie pod Grunwaldem. Po 2 miesiącach bezskutecznego oblegania fortecy wojsko polskie musiało ustąpić. Kolejną próbę zdobycia zamku podjęto w 1454 roku, a więc w momencie wybuchu wojny trzynastoletniej. Oblężenie trwało 6 miesięcy i ponownie nie dało rezultatu. Wojsko polskie odstąpiło od zdobywania zamku.

Ostatecznie jednak, 7 czerwca 1457 roku nastąpił tryumfalny wjazd Kazimierza Jagiellończyka do krzyżackiej fortecy. Zamek nie został zdobyty, ale wykupiony za ogromną sumę od najemników broniących twierdzy, którzy, nie mogąc się doczekać zapłaty od Krzyżaków, zdecydowali się na tego typu transakcję.

Po zakończeniu wojny trzynastoletniej zamek stał się siedzibą lokalnych urzędów, a Pałac Wielkich Mistrzów - rezydencją królów polskich. W czasie wojen ze Szwecją zamek przechodził z rąk do rąk. Po 1772 roku został zajęty przez wojska pruskie. Pod rządami Fryderyka II nastąpiła jego dewastacja. Zaczął on pełnić rolę magazynu wojskowego i koszar. Taki stan rzeczy przerwało dopiero zajęcie Malborka przez wojska napoleońskie, które urzędowały tam do 1813 roku.

Na przełomie XIX i XX wieku dokonano gruntownej renowacji zamku. Pod koniec II wojny światowej Malbork został nazistowską twierdzą. Trwające przez kilka miesięcy działania wojenne doprowadziły do zniszczenia niemal połowy zamku. Po wojnie był on filią Muzeum Wojska polskiego. W 1961 roku powołano tam Muzeum Zamkowe.

W 1997 zamek w Malborku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Posłuchaj audycji Piotra Matwiejczuka pt. "Śladami rycerzy i mnichów. Zamki Państwa Krzyżackiego w dawnych Prusach".

mk

Czytaj także

Krwawa i ryzykowna bitwa pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:15
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczęło się 25 lipca 1410 roku i zakończyło porażką

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 14:30
Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie przybyły pod Malbork. 25 lipca rozpoczęły oblężenie, które zakończyło się 19 września 1410 roku. Malbork nie został zdobyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internauci: niemiecki zamek najpiękniejszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 13:00
Plebiscytu na najbardziej urodziwy zamek wcale nie wygrał Wawel. Ostatecznie okazało się, że "cała Polska zamkami stoi", a prym wiedzie wroga nam niegdyś forteca...
rozwiń zwiń