Historia

"Przerwane milczenie" - nagrodzony reportaż Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 07:50
- Nasze chłopaki poszli nocą do lasu z łopatami i dokopali się do naszych mundurów, zabrali guziki, a na nich był nasz orzeł. Później my te guziki oglądaliśmy - mówił Henryk Troszczyński, bohater reportażu Joanny Bogusławskiej, świadek zbrodni katyńskiej. 
Audio
  • Reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. (PR, 2018)
Henryk Troszczyński
Henryk TroszczyńskiFoto: fot. arch. prywatne

Henryk Troszczyński urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jesienią 1942 roku jako młody chłopak z warszawskiej Woli został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia.

- Budowaliśmy  baraki dla niemieckich żołnierzy wracających z frontu wschodniego - wspominał Henryk Troszczyński. - Od mieszkańców okolicznych wsi dowiedzieliśmy się na jakim terenie jesteśmy, co tu się wydarzyło. Powiedzieli nam, że tu dokonała się wielka zbrodnia na polskich oficerach, że przywozili ich pociągami, nocą, a potem rozlegały się strzały. 

- Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby wydało się, że tam są te nasze groby. I ustaliliśmy, że trzeba powiedzieć o tym Niemcom – wspominał Henryk Troszczyński.  

Był on też świadkiem niemieckich prac ekshumacyjnych. Posłuchaj reportażu i dowiedz się, jak Niemcy ekshumowali zwłoki zamordowanych polskich oficerów.

Katyń - zobacz serwis historyczny

- Temu badaniu wszystkich zwłok mogliśmy się przyglądać. Ciężkie to było, to wszystko, przyglądać się tej zbrodni – mówił bohater reportażu. - Nie do zniesienia było to wszystko, jak człowiek człowiekowi może taką podłość zrobić. To było bardzo ciężki, do tego tam był straszny smród rozkładających się ciał.

Reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Radiowego na XI Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.


Zobacz więcej na temat: Katyń II wojna światowa
Czytaj także

Zbrodnia katyńska - zagłada polskich elit

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 05:50
3 kwietnia 1940 roku do Katynia wyruszyły pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katyń - zbrodnia precyzyjnie zaplanowana. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:58
- Do Kozielska zostałem przywieziony na początku listopada 1939 roku. W marcu buchnęła pogłoska, że wkrótce rozpocznie się likwidacja obozu – mówił prof. Stanisław Swianiewicz, jedyny ocalały więzień z transportu polskich oficerów do Katynia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Skarżyński. Autor pierwszego raportu o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 05:45
10 czerwca 1962 roku zmarł Kazimierz Skarżyński, Sekretarz Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża w czasie II wojny światowej i autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 05:55
- Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył, poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.
rozwiń zwiń