Historia

Michiaki Takahashi - autor opracowania szczepionki przeciw ospie wietrznej - w Google Doodle

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 05:45
17 lutego 2022 roku japoński wirusolog Michiaki Takahashi, dzięki któremu współczesna nauka może korzystać ze szczepionki przeciw ospie wietrznej, obchodziłby swoje 94. urodziny. Z tej okazji Google Doodle uhonorowało badacza specjalną grafiką.
Grafika Google Doodle poświęcona dr. Michiakiemu Takahashiemu przygotowana przez japońskiego artystę Tatsuro Kiuchiego
Grafika Google Doodle poświęcona dr. Michiakiemu Takahashiemu przygotowana przez japońskiego artystę Tatsuro Kiuchiego Foto: na podstawie Google Doodle

Szczepienia 1200 NAC.jpg
Szczepienia. Historia odkrycia, które zmieniło świat

Michiaki Takahashi pochodził z Osaki, w tym mieście również ukończył studia medyczne. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął w 1959 roku współpracę z Instytutem Badań nad Chorobami Mikrobiologicznymi Uniwersytetu w Osace.

Pierwotnie zainteresowania badawcze Michiakiego Takahashiego skupiały się wokół wirusów odry i polio. W 1963 roku wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie jednak syn badacza zachorował na ospę wietrzną – Michiaki Takahashi postanowił wrócić do Japonii i zająć się zwalczaniem tej wysoce zakaźnej choroby.

Kilkuletnie prace zespołu badawczego pod kierunkiem Michiakiego Takahashiego zakończyły się sukcesem. W 1974 roku została opracowana pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi ospy wietrznej. Kolejne lata rygorystycznych badań przyniosły potwierdzenie: szczepionka ta okazała się niezwykle skuteczna

W 1985 roku Światowa Organizacja Zdrowia wybrała opracowany przez zespół Michiakiego Takahashiego szczep wirusa jako rekomendowany szczep szczepionkowy przeciw ospie wietrznej.

***

Czytaj także:

***

Opracowana przez dra Michiakiego Takahashiego szczepionka została wkrótce zastosowana w ponad 80 krajach. A sam dr Takahashi został w 1994 roku mianowany dyrektorem Grupy Badawczej Chorób Drobnoustrojowych Uniwersytetu w Osace - stanowisko to piastował aż do przejścia na emeryturę.

Dzięki jego badaniom każdego roku udaje się zapobiec milionom przypadków ospy wietrznej.

Dr Michiaki Takahashi zmarł 16 grudnia 2013 roku.

jp

Czytaj także

Prof. Jerzy Szczeklik, wielki i skromny lekarz od artystów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 04:20
Jest najczęściej cytowanym polskim uczonym z zakresu nauk biologicznych i medycznych. Szerokość jego horyzontów sprawiała, że był człowiekiem renesansu. Łączył refleksję medyczną z poezją i filozofią, co docenili sympatycy jego książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 05:45
- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. 3 lutego wspominamy 11. rocznicę śmierci tego wybitnego lekarza, naukowca, a przy tym pisarza, przyjaciela ludzi kultury, człowieka wielu talentów.
rozwiń zwiń