Historia

Założyciel niemieckiej stacji ZDF zataił nazistowską przeszłość. Był członkiem SA i NSDAP

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 11:40
Karl Holzamer, założyciel i wieloletni szef publicznej stacji ZDF, podał nieprawdziwe oświadczenie dotyczące swojego życiorysu w latach istnienia III Rzeszy - poinformowała stacja ZDF.
Karl Holzamer i logo ZDF
Karl Holzamer i logo ZDFFoto: Felicitas / Interfoto / Forum; Shutterstock Tobias Arhelger

W związku z przeprowadzeniem nowych ustaleń, dotyczących zaangażowania Holzamera (1906-2007) w narodowy socjalizm, ZDF zmienił już informacje biograficzne na stronie internetowej stacji. We wtorek nadawca opublikował także wyniki dochodzenia w sprawie życiorysu swojego pierwszego szefa, który pełnił to stanowisko w latach 1962-1977.

Holzamer zataił swoje członkostwo w SA – paramilitarnej organizacji bojowej niemieckiej nazistowskiej partii NSDAP, a także swoje członkostwo w NSDAP, które miało miejsce od 1937 do 1945 roku (Holzamer przyznawał się tylko do członkostwa w latach 1937-39).

- Wizerunek, który nakreślił Holzamer, nie odpowiada prawdzie historycznej – skomentował obecny dyrektor ZDF Norbert Himmler. - Jego zasługi w okresie powojennym, jako profesora na nowo otwartym Uniwersytecie w Moguncji i pierwszego dyrektora ZDF, kontrastowały z jego zaangażowaniem w reżim nazistowski, który częściowo ukrywał, a częściowo reinterpretował.

Zdaniem historyka Martina Sabrowa, który weryfikował życiorys Holzamera, "po 1945 roku Karl Holzamer nie przedstawiał zgodnie z prawdą istotnych aspektów swojej postawy politycznej i ideologicznej w okresie nazistowskim".

Czytaj także:

Jak podkreślił Sabrow, badania te mają na razie charakter prowizoryczny.

- Dla ich pełnego potwierdzenia potrzebne byłyby dalsze ustalenia, które przyjrzałyby się bliżej postawie politycznej i karierze dziennikarskiej Holzamera w czasach nazistowskich, a w szczególności jego pracy jako reportera radiowego i korespondenta wojennego – a z drugiej strony własnego traktowania swojej przeszłości po 1945 roku przez władze alianckie i niemieckie, a także w swoich prywatnych i publicznych wypowiedziach – wyjaśnił Sabrow.

Sprawa sfałszowanej biografii Holzamera wypłynęła przy okazji obchodzonego w tym roku przez ZDF 60-lecia stacji.

- W trakcie przygotowań archiwum firmy ZDF sprawdziło informacje biograficzne, stwierdzając nieprawidłowości. W rezultacie zlecono wewnętrzne kwerendy, korzystając nie tylko z archiwum ZDF, ale także z zasobów archiwów państwowych, w tym Archiwum Federalnego – poinformowało dpa. 

PAP/bm

Czytaj także

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:40
Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
rozwiń zwiń