Historia

Odnaleziono najstarsze nagranie występu The Beatles

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 05:40
Najstarsze nagranie brytyjskiego koncertu Beatlesów odnalezione. Ma 60 lat i dokumentuje koncert, który zespół dał w prestiżowej szkole z internatem w hrabstwie Buckinghamshire. Jeden z uczniów potajemnie nagrał występ i przekazał BBC.
Jeden z pierwszych zarejestrowanych koncertów Beatlesów , 1 października 1963
Jeden z pierwszych zarejestrowanych koncertów Beatlesów , 1 października 1963Foto: PAP/PA

Kwiecień roku 1963. Beatlesi wydali singiel "Please Please Me" - numer dwa na oficjalnej liście sprzedaży. Ukazał się właśnie debiutancki album długogrający. Wkrótce "From Me To You" i "She Loves You" wywołają Beatlemanię. Ale na razie - przez krótką chwilę - możliwe były jeszcze takie rzeczy: jeden z uczniów napisał list do menedżera Beatlesów, Briana Epsteina. W jakiś czas później John, Paul, George i Ringo pojawili się w szkole. Przyjechali dwoma Fordami Zodiac. Za koncert dostali 100 funtów.

- Kurtyna się podniosła. I to był moment, w którym dorosłem. Wiem, że to brzmi jak przesada, ale to bo było coś z innej planety - mówi brytyjskiemu radiu publicznemu John Bloomfield, który zarejestrował występ. Stacja wyemitowała go we flagowym radiowym programie kulturalnym "Front Row" w BBC4.

Czytaj także:

Muzycy zagrali między innymi: "I Saw Her Standing There", "Twist and Shout" i standardy Chucka Berry'ego. Co ciekawe - pozwolili publiczności wybrać kilka utworów. Potem, gdy staną się globalną sensacją, to się już nie zdarzy. Ich koncerty będą starannie wyreżyserowane.

Paul McCartney będzie potem wspominał, że od wydania singla "Love Me Do" nie było koncertu, na którym Beatlesi byli w stanie usłyszeć własne instrumenty. Zagłuszały je entuzjastyczne krzyki fanów. Ale występ w szkole był wyjątkiem. Staromodna, angielska dyscyplina zrobiła swoje i chłopcy słuchali Wielkiej Czwórki w milczeniu.

Nagranie trwa godzinę. Jakość nie jest najlepsza. Ale niewykluczone, że da się cyfrowo oczyścić, tak, by stało się czymś więcej niż tylko skarbem rock'n rollowej archeologii.

IAR/Adam Dąbrowski/bm

Czytaj także

Paul McCartney skończył 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 07:10
Były członek legendarnego zespołu The Beatles przyznaje, że farbuje włosy aby ukryć siwiznę, ale jego talent muzyczny nie słabnie wraz z wiekiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł producent muzyczny George Martin "piąty Beatles"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 11:08
O śmierci sir George'a Martina poinformował na Twitterze były perkusista legendarnej brytyjskiej grupy The Beatles Ringo Starr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepublikowana piosenka, zdjęcia, białe kruki. Pamiątki po The Beatles wystawione na aukcję

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 11:13
Nagranie niepublikowanej piosenki George'a Harrisona zostanie dziś sprzedane na aukcji w Warrington w północnej Anglii. Spodziewana cena to 15 tys. funtów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta II i inne ikony popkultury, czyli co nam dała Wielka Brytania?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 07:47
Wielka Brytania niewątpliwie jest europejskim liderem w kształtowaniu trendów. Brytyjczycy dali światu największą liczbę popkulturowych ikon, a jedną z nich była sama królowa Elżbieta II. Z czego mieszkańcy Wysp są dumni oraz jakich artystów im zawdzięczamy?
rozwiń zwiń