Historia

Portugalia. Menhir znaleziony koło Coimbry ma co najmniej 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 12:00
W środkowej Portugalii znaleziono menhir, który przed co najmniej 4 tysiącami lat służył do celów związanych z kultem. Kamienny posąg znajduje się w pobliżu miasta Coimbra. 
Menhiry
MenhiryFoto: Shutterstock/Salcido

Menhir został znaleziony we wschodniej części masywu górskiego Serra de Leomil, w pobliżu miejscowości Aldeia de Nacomba.

Zlokalizowany w pobliżu Coimbry kamienny posąg to budowla o wysokości 1,36 m, która liczy sobie około 4000 lat - sprecyzowali archeolodzy z uniwersytetu w Coimbrze w przekazanym mediom komunikacie.

Czytaj także:

W pierwszej połowie września przeprowadzono szczegółowe badania archeologiczne tego obiektu. Odbyły się one we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w niemieckim Fryburgu. W najbliższych miesiącach można się spodziewać precyzyjnego określenia wieku kamiennego posągu.

Z dotychczasowych ustaleń badaczy wynika, że menhir powstał na wysokości 955 m. Do jego przygotowania posłużyły narzędzia wykonane z kamienia, drewna oraz kości zwierząt.

Badacze chcą określić, do jakiego kultu służyła kamienna budowla.

Menhir w nietypowej lokalizacji

W regionie środkowej Portugalii, gdzie leży Coimbra, stosunkowo rzadko znajdowano wcześniej menhiry.
Menhiry znalezione dotychczas w Portugalii to w większości przypadków posągi usytuowane w regionie Algarve, w południowej części tego kraju. W ostatnich latach znajdowano je m.in. w gminach południowej i południowo-zachodniej Portugalii, takich jak Lagos, Lagoa, Vila do Bispo oraz w Aljezur.

Podczas tegorocznego sezonu letniego w miejscowości Sotavento, w Algarve, zespół portugalskich archeologów odkrył menhir, który liczy 5500 lat. Naukowcy twierdzą, że ten kamienny posąg służył mieszkańcom regionu do kultu płodności.

PAP/Marcin Zatyka/bm

Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog-amator pomógł złamać jaskiniowy szyfr sprzed 20 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Rysunkom jaskiniowym z epoki lodowcowej towarzyszą tajemnicze kropki i kreski. Naukowcy od dawna podejrzewali, że te symbole coś znaczą, ale nie umieli ich odczytać. Na trop rozwiązania zagadki naprowadził ich Bennett Bacon, konserwator mebli z Londynu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 05:50
Wyroby kamienne sprzed co najmniej 130 tys. lat odkryli archeolodzy na terenie Raciborza. To najstarsze ślady pobytu człowieka na przedpolu Bramy Morawskiej i dowód, że neandertalczycy kilkukrotnie odwiedzili ten region, pozostawiając wyroby kamienne na dnie ówczesnej doliny rzecznej.
rozwiń zwiń