Historia

Hiszpania: odkryto pozostałości najstarszego forum rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:45
W Aragonii hiszpańscy archeolodzy odkryli ślady forum z czasów republiki rzymskiej. Jest to najstarszy tego typu zabytek na Półwyspie Iberyjskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/krugloff

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w Aragonii, regionie położonym w północno-wschodniej części Hiszpanii, ekipa archeologów natrafiła na pozostałości rzymskiego forum. W komunikacie przekazanym mediom zespół badaczy kierowany przez Alberto Mayayo oraz Borję Diaza z Wydziału Archeologii na Uniwersytecie w Saragossie, sprecyzował, że do odkrycia doszło w gminie El Burgo de Ebro, w prowincji Saragossa.

"Bardzo ważne znalezisko"

Naukowcy datują powstanie forum na II wieku p.n.e. Autorzy odkrycia wyjaśnili, że budowla znajdowała się na terenie miasta, którego nazwy wciąż nie udało się ustalić. 

- To bardzo ważne znalezisko ze względu na jego rozmiar i architekturę, a także z uwagi na fakt, że to najstarsze forum rzymskie dotychczas znalezione na Półwyspie Iberyjskim - przekazał w komunikacie Borja Diaz.

Hiszpański archeolog dodał, że dużych rozmiarów plac otoczony był podwójnym portykiem pokrytym płytkami. Forum prawdopodobnie służyło pochodzącym z Italii kupcom do działalności handlowej. Badacze przypuszczają, że w sąsiedztwie forum znajdował się duży magazyn oraz łaźnie publiczne.

Forum w Imperium Rzymskim było placem usytuowanym przy zbiegu dwóch głównych arterii miejskich. Zazwyczaj miało ono kształt prostokąta, przy którym funkcjonowały obiekty użyteczności publicznej.

***

Hiszpańscy archeolodzy poinformowali w komunikacie, że miasto, którego nazwy wciąż nie ustalono, było zamieszkane do czasu jego zburzenia. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika, że prawdopodobną przyczyną zniszczenia ośrodka miejskiego, na terenie którego odkryto forum, była trwająca pomiędzy 80 a 71 r. p.n.e. wojna sertoriańska, stanowiąca fragment konfliktu pomiędzy stronnictwami optymatów i popularów w Imperium Rzymskim.

Spór ten był pierwszą rzymską wojną domową, w wyniku której zwolennicy utrzymywania władzy przez wąską grupę najbogatszych Rzymian (optymaci) pokonali polityków dążących do wzmocnienia wpływów najbiedniejszych warstw (popularów). Kolejne wojny domowe doprowadziły ostatecznie do upadku republiki i powstania cesarstwa w 27 r. p.n.e.

PAP/th


Czytaj także

Juliusz Cezar - człowiek, który pogrzebał republikę rzymską

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 05:35
Republika sama wyhodowała człowieka, który położył jej kres. Cezar był zarówno produktem, jak i konsekwencją swoich czasów. Tylko przywiązanie do uświęconej tradycji dodało odwagi spiskowcom, którzy odebrali mu życie. Ale był to już łabędzi śpiew ustroju republikańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Odkryto największą nekropolię z czasów Bizancjum na obszarze Półwyspu Iberyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:40
Cmentarzysko było prawdopodobnie miejscem pochówku chrześcijan i stanowi świadectwo krótkiego panowania wschodniorzymskiego na obszarze Iberii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańscy archeolodzy: El Argar mógł być pierwszym i największym miastem-państwem Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 05:40
Znajdujące się na południowym wschodzie Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Murcji, ruiny miasta El Argar mogą być, według badaczy, pozostałością po pierwszym w Europie mieście-państwie. Pod względem wielkości nie miało odpowiednika na kontynencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Odkryto nekropolię cywilizacji, która mogła być pierwowzorem mitu o Atlantydzie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:33
W pobliżu Sewilli, na południowym zachodzie Hiszpanii, archeolodzy odkryli pozostałości nekropolii wybudowanej przez cywilizację Tartessos. Cmentarz powstał na zboczu góry Alcor na początku epoki żelaza, ok. 1200 roku p.n.e.
rozwiń zwiń