Historia

Jakie rytuały praktykowali Filistyni? Nowe odkrycia w "mieście Goliata"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:40
Chociaż wiele aspektów kultury filistyńskiej jest dobrze udokumentowanych, specyfika filistyńskich praktyk religijnych i bóstw od dawna pozostaje owiana tajemnicą. Nowe światło na obrzędowość Filistynów może rzucić badanie pozostałości roślin odnalezionych w ruinach świątyni, która znajdowała się na obszarze miasta Gat, znanego z Biblii jako miasto Goliata.
Dawid i Goliat, obraz Tycjana
Dawid i Goliat, obraz TycjanaFoto: Wikimedia Commons/dp

Odkrycie licznych roślin w dwóch świątyniach odkopanych na miejscu umożliwiło bezprecedensowy wgląd w kultowe rytuały i wierzenia Filistynów – składniki pożywienia świątynnego, harmonogram ceremonii i rośliny do dekoracji świątyni. Poprzez skrupulatne badanie oraz analizę ilościową i jakościową rodzajów wykorzystywanych roślin, czasu ich zbiorów, sposobów składania ofiar i potencjalnego znaczenia symbolicznego, badacze z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu stworzyli jaśniejszy obraz filistyńskiego podejścia do duchowości.

Jakich roślin używali Filistyni w swoich praktykach religijnych?

- Jednym z najbardziej znaczących odkryć jest identyfikacja najwcześniejszych znanych rytualnych zastosowań kilku roślin śródziemnomorskich, takich jak niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus), złocień wieńcowy (Glebionis coronaria) i Lomelosia argentea. Te szeroko rozpowszechnione rośliny śródziemnomorskie łączą Filistynów z kultowymi rytuałami, mitologią i akcesoriami związanymi z wczesnymi bóstwami greckimi, takimi jak Hera, Artemida, Demeter i Asklepios - powiedziała dr Suembikya Frumin, która kierowała badaniami. 

Jak wskazują naukowcy, w świątyni wykorzystywano rośliny znane z tego, że posiadają właściwości psychoaktywne. 

Co więcej, analiza nasion i owoców odnalezionych w świątyni dostarczyła cennych informacji na temat czasu odprawiania rytuałów, znaczenia wczesnej wiosny dla obrzędów świątynnych oraz daty ostatecznego wykorzystania świątyni ich zniszczenia przez Chazaela, króla Aramu-Damaszku – które miało miejsce późnym latem lub wczesną jesienią. 

Czytaj także:

Sezonowy aspekt praktyk religijnych Filistynów podkreśla ich głęboki związek ze światem przyrody i cyklami rolnictwa.

- Nasze odkrycia podważają wcześniejsze rozumienie filistyńskich rytuałów i oferują świeże spojrzenie na ich praktyki kulturowe oraz powiązania między kulturą filistyńską oraz szerzej rozumianymi śródziemnomorskimi tradycjami religijnymi. Badając rośliny, których Filistyni używali w kontekście rytualnym, lepiej rozumiemy, w jaki sposób ludzie ci postrzegali otaczający ich świat i wchodzili w interakcje z nim - ocenił prof. Ehud Weiss, dyrektor Laboratorium Archeobotaniki na Uniwersytecie Bar-Ilan.

Wpływy z Morza Egejskiego 

Autorzy badania zauważają intrygujące ich zdaniem podobieństwa między praktykami ceremonialnymi filistyńskimi i egejskimi. Odkrycie ciężarków krosiennych (urządzenia używanego do produkcji tkanin) w świątyniach filistyńskich, wspólnej cechy miejsc kultu Morza Egejskiego związanych z Herą, jeszcze bardziej wzmacnia hipotezę o wymianie kulturowej i wpływach między obydwoma regionami.

- Odkrycia te otwierają nowe możliwości badań nad interakcjami kulturowymi i religijnymi między Filistynami a sąsiednimi regionami – dodał współautor badania, prof. Aren Maeir z Wydziału Studiów i Archeologii Ziemi Izraela na Uniwersytecie Bar-Ilan Martin. , który kierował wykopaliskami w Tell es-Safi/Gat przez ponad 25 lat. - Wykorzystując zaawansowane analizy ilościowe i jakościowe zbiorowisk roślinnych, pogłębiliśmy nasze zrozumienie starożytnych praktyk kultowych i ich znaczenia w szerszym świecie śródziemnomorskim.

Czytaj także:

Kim byli Filistyni? 

Filistyni zaliczali się do tzw. Ludów Morza, które w XII w. p.n.e. uderzyły na Egipt. Po klęsce część z nich osiedliła się na terenie dzisiejszego południowego Izraela, w pięciu miastach. Ich pochodzenie etniczne nie zostało definitywnie ustalone. Przeważa teza, że ich praojczyzną był rejon Morza Egejskiego. 

W Biblii przedstawieni są jako przeciwnicy Izraelitów - Filistynem miał być olbrzym Goliat, z którym walczył Dawid. Wcześniej walki z Filistynami miał toczyć obdarzony niezwykłą siłą Samson. 

Scientific Reports/EurekAlert!/bm

Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Arabii Saudyjskiej odnaleziono monumentalne fortyfikacje sprzed tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 05:40
Naukowcy odnaleźli pozostałości umocnień datowane na trzecie tysiąclecie p.n.e. Kolosalne jak na owe czasy umocnienia chroniły mieszkańców oazy kluczowej dla przeżycia lokalnej społeczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odnaleziono pozostałości fortu rzymskich legionistów. Największy, jaki odkryto na tym terenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:40
W rzymskiej bazie sprzed 1800 lat mogło stacjonować nawet 5000 legionistów. Fort mieścił się na równinie w pobliżu miasta Megiddo, od którego swoją nazwę wzięło biblijne miejsce ostatecznego starcia sił dobra i zła - Armagedon. 
rozwiń zwiń