Historia

Greenwich. Geograficzny punkt odniesienia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 05:38
10 sierpnia 1675 roku angielski król Karol II Stuart założył obserwatorium astronomiczne w Greenwich. Miało służyć dalszym brytyjskim podbojom kolonialnym.
Obserwatorim astronomiczne w Greenwich pod Londynem
Obserwatorim astronomiczne w Greenwich pod LondynemFoto: Forum

Zadaniem obserwatorium było poszerzenie wiedzy geograficznej, mającej służyć dalszym brytyjskim podbojom kolonialnym. To właśnie przez obserwatorium w londyńskim Greenwich przebiega południk zerowy, od którego wyznaczamy długość geograficzną.

- W owym czasie Anglia i Francja toczyły ze sobą morderczą walkę o panowanie nad morzami i oceanami. Jednym z bardzo ważnych naukowych, technicznych i praktycznych problemów był wtedy problem wyznaczania długości geograficznej – mówi astrofizyk, dr Stanisław Bajtlik.


Posłuchaj
02:41 Obserwatorium w Greenwich.mp3 Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. (Archiwum PR)

 

Możemy ją wyznaczyć dzięki znajomości dokładnego czasu. Dlatego obserwatoria astronomiczne w wielu miejscach zajmowały się przede wszystkim wyznaczaniem czasu, na co pozwalała dokładna obserwacja słońca.

Zbudowano wiele przyrządów astronomicznych, które pomagały dokładnie wyznaczyć moment górowania słońca w południe. Było to głównym zdaniem obserwatorium w Greenwich.

Królewskie obserwatorium na początku było kierowane przez Johna Flamsteeda, słynnego angielskiego astronoma. Innym znanym kierownikiem tego obiektu był znany astronom Edmund Halley, który badał słynną kometę, która co siedemdziesiąt sześć lat powraca w okolice słońca.

Na podstawie międzynarodowych traktatów, 13 października 1884 to właśnie południk  przechodzący przez budynek obserwatorium w Greenwich pod Londynem został przyjęty jako południk zerowy.

Czas miejscowy na południku zerowym, uznano za tzw. uniwersalny czas średni, czyli GMT - Greenwich Mean Time.

W stosunku do czasu uniwersalnego określa się na całym świecie strefy czasowe, zmieniające się o godzinę co 15 stopni długości geograficznej. Wszyscy określamy swoje położenie w stosunku do tego właśnie obserwatorium.

Obecnie ze względu na rosnące zanieczyszczenie atmosfery nad Londynem obserwatorium zostało przeniesione, a w jego dawnych budynkach znajduje się muzeum astronomiczne.

W 1997 roku Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

mk

Czytaj także

Paryskie obserwatorium w Ogrodzie Luksemburskim

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 10:19
Audycja dra Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na pustyni Atacama w Chile działa nowe polskie obserwatorium astronomiczne

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 13:00
Obserwatorium zostało uruchomione w ramach projektu "Pi of the Sky".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy budują najpotężniejszy radioteleskop wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:04
W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń