Historia

Pierwszy magnetofon nosił nazwę "telegrafonu" i wymyślił go Duńczyk

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 05:30
125 lat temu, 1 grudnia 1898 roku, Duńczyk Valdemar Poulsen uzyskał patent na telegrafon, który był prototypem współczesnego magnetofonu - było to pierwsze urządzenie foniczne korzystające z magnetycznego zapisu (nagrywania). 
Tego typu magnetofony były wykorzystywane w Polskim Radiu od 1949 roku
Tego typu magnetofony były wykorzystywane w Polskim Radiu od 1949 rokuFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Faktem jest, że świetność tych urządzeń, zarówno tych taśmowych jak i kasetowych, już trochę przemija, ale kiedyś były szczytem techniki i posiadał je prawie każdy fan muzyki rozrywkowej. Wielu z nas pamięta jeszcze te urządzenia, to przewijanie i słuchanie i znowu przewijanie lub cofanie. W erze muzyki cyfrowej i cyfrowych odtwarzaczy, szczególnie młodszym słuchaczom, wydaje się to co najmniej dziwne.

Duże magnetofony szpulowe, mniejsze i popularne "kaseciaki" czy te, które wręcz zalały cały świat – walkmany (też na kasety) - wielu z nas do tej pory przechowuje kasety lub taśmy magnetofonowe, a niektórzy mają jeszcze te piękne, dawne urządzenia.

Historia notuje początek istnienia tych urządzeń, które miały najpierw służyć jedynie zapisywaniu rozmów telefonicznych (telegraficznych, jak wtedy mówiono).Duński inżynier, zatrudniony w Kopenhaskiej Kompanii Telefonicznej, stworzył urządzenie, które miało stać się elementem pierwowzoru automatycznej sekretarki. Stąd nazwa telegrafon.

Mechanizm działania został w XX wieku, z powodzeniem, zastosowany w znanych nam magnetofonach. Dźwięki zbierane przez mikrofon modulowały prąd elektryczny przepływający przez elektromagnes, który magnesował przesuwający się drut stalowy (zazwyczaj wtedy była to struna fortepianowa), a ten nawijał się na obracający cylinder.

Urządzenie to nie miało wzmacniacza, stąd odtwarzane nagrania były słabej jakości, a samo urządzenie było dość zawodne mechanicznie. Do obecnych czasów zachowało się jednak kilka nagrań, w tym nagranie z 1900 roku głosu cesarza Franciszka Józefa.

W 1905 roku prawa patentowe odkupiło American Telegraphone Company i stworzyło własne urządzenie, zwane dyktafonem. Produkowali go bez powodzenia do roku 1924. Dopiero na przełomie 1929 i 1930 stworzono urządzenie, które zapisywało dźwięk na taśmie stalowej, która była długa, cienka i ostra jak brzytwa, a że często się zrywała trzeba było obsługiwać urządzenie zdalnie.

W tych latach też Austriak Fritz Pfleumer pracował nad "lżejszymi" i tańszymi rozwiązaniami – elastyczną taśmą papierową pokrytą drobinkami żelaza. Poszukiwania zakończone powodzeniem doprowadziły w konsekwencji do stworzenia pierwszego urządzenia przypominającego późniejsze magnetofony szpulowe.

W roku 1932 brytyjska rozgłośnia radiowa BBC jako pierwsza na świecie nadała program nagrany na taśmie. Od tej pory technologia ta stawała się coraz bardziej powszechna i pozwoliła na niebywały rozwój rozgłośni radiowych.

W tamtych latach magnetofony przegrywały jeszcze z gramofonami i zapisami audycji oraz muzyki na płytach. Magnetofon jednak, z racji łatwiejszej obsługi i trwalszych materiałów, stał się dosyć szybko najpowszechniejszym urządzeniem w rozgłośniach na całym świecie i królował w nich niemal do końca XX wieku.

PP

Czytaj także

Aleksander Bell - jego wynalazek opanował cały świat

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 06:00
"Panie Watson, proszę przyjść, potrzebuję pana" - tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane przez telefon przez Grahama Bella do jego asystenta Thomasa, zanotowane w dzienniku laboratoryjnym wynalazcy pod datą 10 marca 1876 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guglielmo Marconi i początki radia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 06:10
– Marconiemu się udało, bo był człowiekiem zbyt mało wykształconym i nie wiedział, że to co chce zrobić jest niemożliwe – mówił na antenie PR Bolesław Orłowski – Edisonowi też się wydawało, że pewne rzeczy są możliwe, chociaż specjaliści uważali je za niemożliwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza centrala telefoniczna w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 05:40
W 1876 roku Amerykanin szkockiego pochodzenia Alexander Graham Bell skonstruował pierwszy telefon. 16 listopada 1904 roku w Warszawie oddano do użytku pierwszą centralę telefoniczną
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikola Tesla - człowiek, który wymyślił XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:00
W ostatniej dekadzie amerykański inżynier serbskiego pochodzenia - Nikola Tesla, z zapomnianego przez dziesiątki lat geniusza-wynalazcy, stał się rozpoznawalnym twórcą techniki. Przylgnęło do niego miano człowieka, który wymyślił wiek dwudziesty. To właśnie jemu zawdzięczamy prąd przemienny,  turbiny w elektrowniach wiatrowych, radio, pilot TV, a nawet telefonię komórkową.
rozwiń zwiń