Redakcja Polska

Nie podpiszę, bo nie jestem Nawrockim – Trzaskowski u Mentzena bez kompromisów

25.05.2025 11:13
Rafał Trzaskowski nie podpisał ośmiopunktowej deklaracji Sławomira Mentzena, choć – jak sam przyznał – z połową jej postulatów się zgadza. Spotkanie dwóch polityków, które odbyło się w sobotę w toruńskim studiu i transmitowane było na YouTubie, ujawniło nie tylko różnice światopoglądowe, ale też zaskakujące punkty porozumienia. Całość zakończyła się wspólnym piwem w pubie lidera Konfederacji.
Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen podczas rozmowy na kanale polityka Konfederacji w serwisie Youtube
Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen podczas rozmowy na kanale polityka Konfederacji w serwisie YoutubeFoto: Źródło: X.com/Rafał Trzaskowski @trzaskowski_

Deklaracja Mentzena – nazwana przez niego "toruńską" – zawierała osiem postulatów, które miały być próbą porozumienia z kandydatami na prezydenta po pierwszej turze wyborów. Trzaskowski zgodził się z czterema: zapowiedział, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki, nie dopuści do wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę, nie zgodzi się na ograniczenie dostępu do gotówki ani zaostrzenie przepisów dotyczących posiadania broni.


Posłuchaj
00:57 13656149_1.mp3 Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen blisko dwie godziny rozmawiali na internetowym kanale byłego kandydata Konfederacji. Podobną rozmowę Mentzen odbył w czwartek z Karolem Nawrockim, który podpisał się pod jego ośmioma postulatami wyborczymi. Dyskusję polityków obserwował Mariusz Pieśniewski (IAR)

 

Jednak – jak podkreślił – żadnego dokumentu podpisywać nie zamierza. – Nie będę niczego podpisywał, bo ja nie jestem Karolem Nawrockim – powiedział, nawiązując do swojego kontrkandydata z PiS. – Po co podpisy? Są deklaracje.

Spór o NATO i wolność słowa

Politycy nie doszli do porozumienia w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia zarówno polityki zagranicznej, jak i wolności obywatelskich. Trzaskowski stanowczo poparł akcesję Ukrainy do NATO, argumentując, że to jedyny sposób, by powstrzymać dalszą agresję Władimira Putina. – Wolę, żeby Putin wybił sobie zęby w Ukrainie, a nie w Polsce – stwierdził.

Nie było zgody także co do przekazywania nowych kompetencji Unii Europejskiej oraz ograniczeń w zakresie wolności słowa. Trzaskowski jasno zadeklarował, że choć broni wolności wypowiedzi, to nie zgadza się na przyzwolenie na mowę nienawiści. – Będę zawsze walczył z mową nienawiści – podkreślił, zaznaczając, że to sądy powinny decydować, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna podżeganie do przemocy.

Gotówka, podatki i prawo do broni

W sferze gospodarczej i obywatelskiej Trzaskowski zaskoczył niektórych obserwatorów, przyznając, że nie widzi potrzeby ograniczania obrotu gotówkowego i jest "wrogiem nowych podatków". Jednocześnie odciął się od modelu amerykańskiego w dostępie do broni, choć zapewnił, że nie podpisze ustawy, która ten dostęp miałaby dodatkowo ograniczać.

Na pytanie o tzw. Zielony Ład, Trzaskowski odpowiedział, że dokument ten "nie istnieje już w formie, w której był". Dodał, że po konsultacjach z rolnikami zmieniono najbardziej kontrowersyjne zapisy dotyczące ugorowania, pestycydów i obowiązkowego raportowania.

Trzaskowski o marihuanie, TVP Info i… Marszu Niepodległości

W rozmowie padły też pytania o kwestie bardziej obyczajowe. Trzaskowski zadeklarował, że nie popiera dekryminalizacji marihuany, ale nie chce, by młodzież była ścigana za "jednego jointa". Przyznał też, że w młodości miał "do czynienia z ziołem", jednak – jak zaznaczył – był prześwietlony przez wszystkie możliwe służby i nigdy nie złamał prawa.

Kandydat KO opowiedział się za likwidacją TVP Info, określoną przez Mentzena jako "tuba propagandowa władzy". Co zaskakujące, Trzaskowski zadeklarował gotowość udziału w Marszu Niepodległości – pod warunkiem, że będzie to wydarzenie otwarte dla wszystkich środowisk.

Polityka z dystansem

Choć rozmowa dotyczyła poważnych spraw, nie zabrakło też lżejszych akcentów. Trzaskowskiego na miejscu witała grupa przeciwników z rekinami – nawiązującymi do słynnej anegdoty z jego wywiadu. Był też "Zorro" z antytrzaskowskim transparentem. Obie strony prowadziły wymianę okrzyków: z jednej strony "raz sierpem, raz młotem…", z drugiej "Polska cała na Rafała".

Całość zakończyła się w nietypowej jak na polską scenę polityczną scenerii – Trzaskowski, Mentzen i szef MSZ Radosław Sikorski zasiedli wspólnie w pubie, co udokumentowano na nagraniu opublikowanym przez Sikorskiego.

"Będę szukał tego, co łączy"

Zwracając się do wyborców Mentzena, Trzaskowski zapewnił, że mimo różnic ideowych, będzie szukał porozumienia. – Zawsze będę szukał tego, co łączy, ale będę pryncypialny w sprawach najważniejszych – mówił.

Dodał też, że wybory prezydenckie to dziś wybór między "przyszłością a ciągłym patrzeniem w przeszłość".

Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen po rozmowie na kanale YouTube wybrali się wspólnie do pubu. Był tam też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Za Polskę która łączy, nie dzieli" - napisał w mediach społecznościowych publikując nagranie ze wspólnego wyjścia. 

Odniósł się do tego także premier Donald Tusk. "Na zdrowie!" - odpowiedział na wpis Radosława Sikorskiego.


IAR/PAP/PRdZ/Dariusz Adamski

"Le Figaro": Polska wyrasta na potęgę, ale co z tym zrobi?

23.05.2025 12:18
Francuski dziennik "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Słowa kontra fakty. Rząd dementuje tezy Nawrockiego z debaty prezydenckiej

24.05.2025 10:17
W piątkowy wieczór odbyła się debata prezydencka z udziałem obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i kandydata Prawa i Sprawiedliwości Karola Nawrockiego. Mimo deklarowanego przez organizatorów charakteru merytorycznego, spotkanie szybko przerodziło się w festiwal oskarżeń i – jak się później okazało – także nieścisłości. Kilka z nich, wypowiedzianych przez Karola Nawrockiego, zostało już publicznie sprostowanych przez przedstawicieli rządu i władz stolicy.

Prezydent elekt Rumunii przyjedzie do Warszawy wesprzeć Rafała Trzaskowskiego

24.05.2025 17:00
Nowo wybrany prezydent Rumunii i burmistrz Bukaresztu Nicușor Dan odwiedzi jutro Warszawę. W planie wizyty znalazło się spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem oraz udział w wydarzeniu wyborczym Rafała Trzaskowskiego. Dan zapowiedział, że przyjeżdża do Polski na zaproszenie "polskich kolegów" politycznych, by wesprzeć "demokratycznego kandydata".

Wybory 2025. Nawrocki i Trzaskowski mobilizują wyborców w ostatnią sobotę kampanii

24.05.2025 20:10
Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski po wczorajszej debacie ponownie wyruszyli w Polskę, by w ostatni weelend kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich, powalczyć o głosy. To już ostatni weekend przed ciszą wyborczą, która rozpocznie się w przyszłą sobotę.