X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent o Ukrainie: jestem przekonany do drogi pojednania, która doprowadzi do prawdziwej przyjaźni

13.06.2020 14:58
Jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do tego, że nasze narody będą żyły w prawdziwej przyjaźni, bez wzajemnych pretensji, z szacunkiem do siebie nawzajem – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda, który był gościem honorowym XV Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej".
Andrzej Duda
Andrzej DudaPAP/Grzegorz Michałowski

Podczas drugiego dnia zjazdu prezydent odpowiadał zdalnie na pytania redaktorów "Gazety Polskiej" Katarzyny Gójskiej i Tomasz Sakiewicza oraz członków "Klubów Gazety Polskiej".

Pytany przez klubowiczów, "czy możliwe jest pojednanie z Ukrainą i normalne, dobre relacje, w połączeniu z dbaniem o prawdę historyczną", Duda podkreślił, że Ukraina jest "wielkim sąsiadem ze wschodu w pozytywnym tego słowa znaczeniu". - Mamy kilku sąsiadów na wschodzie, ten akurat sąsiad, to jest nasz sąsiad w pozytywnym tego słowa znaczeniu, sąsiad, który ma bardzo trudną sytuację wewnętrzną, (...) który dźwiga na sobie znacznie większe uwikłania i ciężary, i trudności, niż myśmy się z nimi spotkali po 1989 roku - zauważył.

Według niego Ukrainie jest "znacznie trudniej się wyrwać z tych okowów (postkomunizmu – przyp.red.) niż nam było". - Nam było tak trudno, że do dzisiaj z tym walczymy, a co dopiero mają powiedzieć oni - dodał.

"Bardzo poważna komplikacja historyczna" 

Duda przyznał, że jest jeszcze między Polską i Ukrainą "bardzo poważna komplikacja historyczna" oraz "wiele cierpienia i bólu w tym wszystkim, który cały czas trwa". - Ale jestem przekonany, że droga pojednania doprowadzi do tego, że będą nasze narody żyły w rzeczywiście prawdziwej przyjaźni, bez wzajemnych pretensji, z szacunkiem do siebie nawzajem, z wyczuciem i upamiętnieniem pomordowanych i tych, którzy zginęli, że to jest możliwe - oświadczył.

Odnosząc się do ostatnich pięciu lat relacji polsko-ukraińskich, Duda stwierdził, że były w nich "różne momenty" i wielu nie zgadzało się z tym, że – jak relacjonował – "za bardzo wyciągamy rękę, że jesteśmy za bardzo nastawieni przyjaźnie". Prezydent zwrócił uwagę, że przez te 5 lat część Ukrainy była okupowana przez Rosję i jest "państwem, które zostało zaatakowane" i cały czas tli się tam wojna.

- To jest bardzo trudna sytuacja i mam głębokie przekonanie, że nam nie wolno zostawić Ukrainy w tej sytuacji. Dlatego wszędzie, gdzie jestem na arenie międzynarodowej, podkreślam to, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane. Bo nikomu chyba nie muszę tłumaczyć, jak niezwykle groźna jest sytuacja, w której Europa i świat uznaliby, że przesunięcie przez Rosję granic siłą w Europie jest do zaakceptowania, choćby nawet do milczącego zaakceptowania. Nam się absolutnie nie wolno z tym zgodzić. To jest element polskiej racji stanu, żebyśmy dzisiaj twardo stali po stronie Ukrainy na gremium międzynarodowym - podkreślił.


PAP/dad


W Warszawie animacja upamiętnia polskie ofiary KL Auschwitz

13.06.2020 18:00
Na ścianie Dworca Centralnego w Warszawie wyświetlana jest krótka animacja, która upamiętnia pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. 14 czerwca przypada 80. rocznica przewiezienia 720 Polaków z Tarnowa do Auschwitz, jest to też data, którą uznaje się za początek działania niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Tadeusz Kościuszko patronem bazy Fort Bragg w USA? Apel do Donalda Trumpa

13.06.2020 11:21
Działająca w USA Fundacja Kościuszkowska proponuje, by zmienić nazwę amerykańskiej bazy wojskowej Fort Bragg na Fort Kościuszko. Organizacja skierowała w tej sprawie list do prezydenta Donalda Trumpa.

Ukraina: ponad 750 nowych zakażeń koronawirusem

13.06.2020 13:38
Na Ukrainie wykryto ponad 750 nowych zakażeń koronawirusem. To rekordowa, jak do tej pory, liczba zdiagnozowanych przypadków SARS-CoV-2 w ciągu doby.