X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ o rozmowie Andrzeja Dudy z komikiem z Rosji: odpowiedzi prezydenta nie naraziły Polski

16.07.2020 09:30
Odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z rosyjskimi komikami nie naraziły Polski na nieporozumienia z żadnym państwem - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że w tej sprawie zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe, należy też pochylić się nad procedurami.
Audio
  • Jacek Czaputowicz powiedział, że przy organizacji połączenia przez urzędników pominięto centralę Ministerstwa Spraw Zagranicznych (IAR)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Minister spraw zagranicznych Jacek CzaputowiczTwitter/MSZ

Znani z prowokacji wobec polityków i światowych przywódców rosyjscy komicy Vovan i Lexus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow) zamieścili we wtorek wieczorem na portalu YouTube nagranie ich rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. W 11-minutowej rozmowie Kuzniecow, który podszył się pod sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, gratuluje Dudzie wyborczego zwycięstwa i próbuje sprowokować go do kontrowersyjnych wypowiedzi, m.in. na temat sporów o historię i pomniki Armii Czerwonej z Rosją czy kwestię Lwowa. Rozmowa prowadzona jest po angielsku.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna powiedział w środę, że nagranie rozmowy rosyjskich komików z prezydentem Andrzejem Dudą jest autentyczne, a rozmówcy byli weryfikowani przez polską placówkę przy ONZ i zapewnił, że sprawą zajmą się służby.

Kto ponosi odpowiedzialność?

Jacek Czaputowicz był pytany w radiowej Jedynce, czy winę za tę sytuację ponosi MSZ. - Tak bym tego nie określił. Sprawa jest badana przez odpowiednie służby, także wewnętrzne procedury MSZ nakazują zbadanie tej kwestii - podkreślił.

- Minister koordynator służb Mariusz Kamiński wczoraj poinformował, że osoba, która pracuje w naszym przedstawicielstwie przy ONZ, udzielała informacji i na pewno zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec tej osoby, jeżeli ta procedura, która trwa, potwierdzi te wszystkie działania - powiedział szef MSZ. - Ja poleciłem dyrektorowi generalnemu MSZ zbadanie tej sprawy, wyciągnięcie konsekwencji służbowych, jeżeli doszło do zaniedbań, a materiały, z którymi się mogłem zapoznać, wskazują na to, że mogło do tego dojść - dodał.

MSZ nie był konsultowany w sprawie

Jacek Czaputowicz przekazał, że MSZ nie był konsultowany jako resort, a departamenty w centrali nie uzyskały prośby o działania. - Był to bezpośredni kontakt Kancelarii Prezydenta z placówką, co jest możliwe. Aczkolwiek, jak widać, wina na pewno jest po stronie pracownika MSZ - dodał.

Zdaniem szefa resortu dyplomacji teraz trzeba spojrzeć na procedury, jak ustrzec się takiej sytuacji w przyszłości. - Myślę, że to jest dobre doświadczenie, musimy wzmocnić czujność - dodał.

Jak ocenił Jacek Czaputowicz, rozmowa komików z prezydentem Dudą była "działaniem dezinformacyjnym Rosji", którego celem mogło być poróżnienie Polski i Ukrainy. - Wskazują na to pytania zadawane prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ale chcę od razu powiedzieć, że jego odpowiedzi były właściwe, nie naraziło to Polski na jakiekolwiek nieporozumienia z żadnym państwem. Z perspektywy polityki zagranicznej i treści rozmowy nie ma zarzutu - ocenił.


PAP/IAR/dad

Prezydent Litwy: nigdy nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciwko Polsce i Litwie

15.07.2020 13:26
Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Polach Grunwaldzkich, aby uczcić 610. rocznicę wspólnego zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Litewski prezydent Gitanas Nauseda w przemówieniu podkreślił znaczenie bitwy, a także odniósł ją do współczesnych kontekstów politycznych i militarnych.

Rosyjska prowokacja wobec prezydenta. Stanisław Żaryn: służby badają okoliczności

15.07.2020 16:18
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że sprawa rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z fałszywym sekretarzem ONZ Antonio Guterresem jest badana przez służby. Nagranie z niej zostało opublikowane w internecie. Do sprawy odniósł się prezydent we wpisie w mediach społecznościowych.

Mateusz Morawiecki w "Daily Telegraph": w kwestii 5G cała Europa musi stać razem z USA

16.07.2020 11:18
Bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego, więc Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.

Szczyt UE. Szanse na "rekordowe środki" dla polskiej gospodarki

16.07.2020 12:43
- Są duże szanse na podjęcie ważnych decyzji ws. funduszu odbudowy i budżetu UE bez warunku powiązania funduszy z praworządnością, którego Polska nie akceptuje - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Według niego, mamy też szansę na "rekordowe środki, dobre dla polskiej gospodarki".