Redakcja Polska

Szczyt UE. Szanse na "rekordowe środki" dla polskiej gospodarki

16.07.2020 12:43
- Są duże szanse na podjęcie ważnych decyzji ws. funduszu odbudowy i budżetu UE bez warunku powiązania funduszy z praworządnością, którego Polska nie akceptuje - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Według niego, mamy też szansę na "rekordowe środki, dobre dla polskiej gospodarki".
Audio
  • Szef Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował w liście do unijnych przywódców o porozumienie w sprawie budżetu Wspólnoty i funduszu odbudowy po pandemii. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Szczyt UE. Zdjęcie ilustracyjne
Szczyt UE. Zdjęcie ilustracyjneRada Unii Europejskiej 2019

Jacek Czaputowicz zwracał uwagę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że pełniącym obecnie prezydencję w UE Niemcom, a także państwom Południa zależy na szybkim przyjęciu kolejnego wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027.

- Nasz warunek jest taki: nie może się to łączyć z jakimikolwiek warunkami dotyczącymi praworządności. Nie dlatego, że uważamy, że praworządność jest nieważna, ale uważamy, że nie można tu stworzyć kryteriów obiektywnych i to może być instrument nacisku na państwa. My uważamy, że jesteśmy państwem praworządnym - oświadczył szef MSZ.

W ubiegłym tygodniu na konferencji w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że w efekcie konsultacji z państwami podtrzymał propozycję mechanizmu powiązania środków unijnych z praworządnością w ramach przyszłego budżetu UE - zatem w piątek będzie ona jednym z tematów rozmów szefów rządów i głów państw w Brukseli.

Szef MSZ: duże szanse na podjęcie ważnych decyzji

Ocenił, że są "duże szanse na podjęcie ważnych decyzji" dotyczących funduszu odbudowy i budżetu UE bez warunku powiązania funduszy z praworządnością, którego Polska nie akceptuje.

- To państwa będą podejmować decyzję. A w związku z tym, że wielu państwom zależy, żeby te decyzje podjąć szybko, bo one chcą szybko wydawać te środki na odbudowę swoich zrujnowanych przez pandemię gospodarek, a także my chcemy to zrobić, to tu się pojawia szansa - stwierdził szef MSZ. Zdaniem Czaputowicza jest szansa na "rekordowe środki, dobre dla polskiej gospodarki".

Zgodnie z najnowszą propozycją szefa Rady Europejskiej na odbudowę po pandemii koronawirusa ma zostać przeznaczone 750 mld euro, a unijny budżet na lata 2021-2027 ma wynieść 1,074 bln euro. Fundusz odbudowy po kryzysie ma być finansowany 250 mld euro z pożyczek oraz 500 mld euro z grantów. 


IAR/PAP/dad

"Nie może być na to zgody". Wiceminister sprawiedliwości o łączeniu budżetu UE z praworządnością

12.06.2020 16:10
- Propozycja przedstawiona przez KE, wiążąca budżet UE z kwestią praworządności jest w naszej ocenie bardzo poważnym zagrożeniem. Ten mechanizm jest pozbawiony podstaw prawnych i będzie cechował się subiektywnością - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Szef MSZ o rozmowie Andrzeja Dudy z komikiem z Rosji: odpowiedzi prezydenta nie naraziły Polski

16.07.2020 09:30
Odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z rosyjskimi komikami nie naraziły Polski na nieporozumienia z żadnym państwem - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że w tej sprawie zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe, należy też pochylić się nad procedurami.

Białoruś: w sierpniu może być uruchomiona elektrownia atomowa

16.07.2020 10:24
Na początku sierpnia może zostać uruchomiony pierwszy blok białoruskiej elektrowni atomowej. Wcześniej uruchomienie budowanej od 7 lat elektrowni kilkakrotnie przekładano.

Mateusz Morawiecki w "Daily Telegraph": w kwestii 5G cała Europa musi stać razem z USA

16.07.2020 11:18
Bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego, więc Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy - pisze w czwartek na łamach "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.