X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kłamstwa Rosji i Chin na temat pandemii. Tak działa wirus dezinformacji w dobie koronawirusa

23.12.2020 10:22
- Rosja wytworzyła w sobie zdolność do adaptowania działań dezinformacyjnych do aktualnej sytuacji, dlatego szybko wprzęgła pandemię do ataków na Polskę - mówi Stanisław Żaryn. Rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, jak wyglądają propagandowe działania Chin i Rosji w dobie koronawirusa.
Koronawirusowa propaganda Rosji i Chin
Koronawirusowa propaganda Rosji i ChinSutterstock

Minął rok od czasu, gdy na świecie pojawiła się pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Trudno dziś jednak określić tożsamość "pacjenta zero" w Chinach.

W Wikipedii możemy wyczytać, że "zachorowania powodowane niezidentyfikowanym wirusem rozpoczęły się w listopadzie 2019, a pierwsze zakażenie miało miejsce 17 listopada 2019 r., zarażonym był 55-letni mężczyzna, mieszkaniec Wuhan". Natomiast w marcu tego roku agencje cytowały doniesienia pakistańskiego "The Expres Tribune". Dziennik informował, że "pacjentką zero" była 57-letnia kobieta, która sprzedawała krewetki na targu z owocami morza w Wuhanie. Według gazety "objawy COVID-19 u kobiety ukazały się 10 grudnia 2019 r.".

W mediach pojawiały się też różne teorie mówiące między innymi o tym, że pierwszym na świecie nosicielem SARS-CoV-2 była jedna z pracownic Instytutu Wirusologii w Wuhanie. Natomiast źródła związane z Rosją czy Chinami przekonują, że za rozprzestrzenienie koronawirusa nie odpowiada Państwo Środka lecz USA.

Zobacz wywiad ze Stanisławem Żarynem rzecznikiem prasowym Ministra Koordynatora Służb Specjalnych:

Wirus dezinformacji

Temat tożsamości "pacjenta zero" jest zaledwie kroplą w morzu informacji związanych z pandemią, które od miesięcy zalewają telewizję, radio, prasę i internet. Informacji często nieprawdziwych, które służą potęgowaniu poczucia zagrożenia, chaosu, takich, które mają wywołać określone reakcje społeczno-polityczne.

W rozprzestrzenianiu półprawd wymieszanych z kłamstwami, fake newsów, dezinformacji i propagandy okołokoronawirusowej specjalizują się Chiny i Rosja, które wykorzystują pandemię do prowadzenia wewnętrznej, jak i zewnętrznej polityki.

Chiny od miesięcy starają się udowadniać między innymi, że koronawirus nie pochodzi z Wuhanu, oraz że Państwo Środka doskonale radzi sobie z pandemią. Natomiast covidowa propaganda Rosji ukierunkowana jest na rozbicie jedności w ramach UE, NATO czy uwolnienie się od sankcji. Jest też narzędziem ataków na Polskę.

O rozprzestrzenianiu wirusa dezinformacji w dobie pandemii koronawirusa rozmawialiśmy ze Stanisławem Żarynem, rzecznikiem prasowym Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Zapraszamy do obejrzenia załączonego do artykułu wywiadu.

Paweł Kurek

Program szczepień przeciwko COVID-19. Tomasz Walczak: rząd poradzi sobie z tym przedsięwzięciem

14.12.2020 19:40
 - Jeśli szczepienia zaczęłyby się w połowie stycznia, to w pierwszej turze będą szczepieni lekarze i służby mundurowe. Zanim staną się one powszechne minie kilka miesięcy. Zbiorową odporność, jak przewidują eksperci, zdobędziemy pod koniec 2021 roku. Czekają nas jeszcze trudne miesiące - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. Gościem "Debaty dnia" był również Tomasz Walczak, redaktor "Super Expressu".

Szczepionka przeciw COVID-19 bezpieczna dla seniorów? Ekspert wyjaśnia

15.12.2020 07:50
- Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.