Redakcja Polska

Szef MSZ powołał Arkadego Rzegockiego na pierwszego Szefa Służby Zagranicznej

01.07.2021 15:17
Minister spraw zagranicznych powołał w czwartek Arkadego Rzegockiego na stanowisko Szefa Służby Zagranicznej. Rzegocki jako pierwszy będzie pełnił tę funkcję utworzoną na podstawie ustawy o służbie zagranicznej.
Arkady Rzegocki i Zbigniew Rau
Arkady Rzegocki i Zbigniew RauŹródło: Twitter/ Arkady Rzegocki @ArkadyRzegocki

"Dziś otrzymałem powołanie na stanowisko Szefa Służby Zagranicznej. Panie Ministrze, dziękuję za zaufanie - to zaszczyt pracować na rzecz Służby Zagranicznej i Rzeczpospolitej" - napisał na Twitterze były ambasador RP w Wielkiej Brytanii po odebraniu nominacji na Szefa Służby Zagranicznej.

Rzegocki jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge.

W latach 2011-2016 był profesorem Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie, a od sierpnia 2016 r. pełni funkcję ambasadora RP w Wielkiej Brytanii. Rzegocki był również pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działał od 2011 r. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich.

Rzegocki był członkiem wielu organizacji akademickich i obywatelskich, między innymi EpsNet, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Klubu Jagiellońskiego.

Posługuje się językiem angielskim i rosyjskim. Ma trzy córki, jego żona dr Jolanta Rzegocka, jest filologiem języka angielskiego i historykiem teatru.

Zgodnie z ustawą, szef SZ m.in. koordynuje proces zarządzania zasobami ludzkimi w służbie zagranicznej; planuje i organizuje szkolenia w służbie zagranicznej; kieruje Akademią Dyplomatyczną; upowszechnia informacje o służbie zagranicznej; przedstawia ministrowi spraw zagranicznych, do 15 marca każdego roku, sprawozdanie o stanie służby zagranicznej i o realizacji zadań tej służby za rok poprzedni; określa, w drodze zarządzenia, standardy zarządzania zasobami ludzkimi w służbie zagranicznej.


PAP/dad

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

01.07.2021 14:13
To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.

Izraelska prasa mięknie wobec stanowiska Polski i noweli Kpa. "Polaków można zrozumieć"

01.07.2021 13:24
Zmiany w polskim prawie nie wynikają z antysemityzmu; można zrozumieć Polaków chcących przedawnienia roszczeń majątkowych, biorąc pod uwagę, że od zakończenia wojny minęło niemal 80 lat - komentuje w czwartek izraelski dziennik "Haarec". Chodzi o ubiegłotygodniową nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała ostrą reakcję Izraela.

Szef MSZ Ukrainy: w sytuacji wokół Nord Stream 2 Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę

01.07.2021 15:00
Gazociąg Nord Stream 2 skłóca i dzieli wszystkich, a Rosja siedzi w cieniu i ma frajdę - ocenił w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Liga.net szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Ocenił, że sytuacja wokół NS2 wygląda źle, ale walka trwa.