X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent przekazał marszałek Sejmu projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego i innych zabytków Warszawy

07.07.2021 16:22
Prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Jak mówił, to moment doniosły dla stolicy i Rzeczpospolitej.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie odbudowy warszawskich zabytków. Materiał Karola Surówki (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości na stołecznym placu Piłsudskiego prezydent podkreślał, że planowana odbudowa to szczególna, prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy. Andrzej Duda mówił, że wielu ludzi, wspominając stolicę Polski z czasów przed II wojną światową, a więc - jak to ujął - "zanim została przez hitlerowskich najeźdźców umęczona i zniszczona" - zwraca uwagę, że była ona piękna.

Posłuchaj
00:28 11179571_1.mp3 Andrzej Duda: odbudowa Pałacu Saskiego to prestiżowa inwestycja, która przypomni o pięknie przedwojennej Warszawy (IAR)

- Główne ulice Warszawy były pełne niezwykle bogatych, misternie zdobionych, pięknych kamienic świadczących o potędze i potencjale miasta, zamożności oraz głębokim poczuciu zmysłu estetycznego i architektów, projektantów i mieszkających tutaj ludzi - mówił prezydent.


W uroczystości uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz szef MON - minister Mariusz Błaszczak.

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Własnością królów Saksonii był on aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów przeszedł na własność rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później został przeznaczony na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, w którym w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.

IAR/PAP/dad

W Warszawie otwarto wystawę "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej"

06.07.2021 16:05
Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie otwarto wystawę plenerową "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej". Ekspozycja nawiązuje do wybitnego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej inżyniera pilota Zygmunta Puławskiego, w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą jego urodzin i 90. rocznicą śmierci.

Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali deklarację o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego

07.07.2021 10:43
W Wilnie szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali mapę drogową o współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego. To zapoczątkowana rok temu inicjatywa, której celem jest polityczno-gospodarczo-społeczne zbliżenie między Warszawą, Wilnem i Kijowem.

Wystawa MSZ w Łazienkach Królewskich o polskiej pomocy w walce z pandemią

09.07.2021 14:00
W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli można oglądać wystawę Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska pomoc w walce z pandemią COVID-19". Ekspozycja prezentuje fotografie przedstawiające między innymi konwoje z pomocą humanitarną wysłane w czasie szerzenia się pandemii na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Armenii, Indii oraz na Bałkany Zachodnie.