X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szef MSZ Zbigniew Rau: Niemcy liczą na porozumienie z USA ws. Nord Stream 2

14.07.2021 07:47
Niemcy liczą, że lipcowa wizyta kanclerz Angeli Merkel w USA zaowocuje formalnym porozumieniem niemiecko-amerykańskim dotyczącym zniesienia sankcji na zachodnie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych
Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznychTymon Markowski/MSZ. Źródło: MSZ

- To nie znaczy, że wizyta kanclerz w USA zaowocuje takim porozumieniem niemiecko-amerykańskim. Brak takiego (porozumienia) nie oznacza też, że nie będzie go później. Prawdopodobnie w USA dojdzie do próby uzgodnienia pewnej oferty, która zostanie przedstawiona Ukrainie - powiedział Rau.

Jego zdaniem Niemcy mogą przedstawić w Waszyngtonie ofertę, która "będzie przede wszystkim akceptowalna dla strony amerykańskiej, ale nie do końca dla strony ukraińskiej".

Dla Polski – jak ocenił Rau – przyjęcie takiego scenariusza byłoby "regresem". - Polska nie zmienia stanowiska w sprawie tego, czym jest Nord Stream 2. To zły interes zarówno dla NATO, jak i UE, jak uznał to prezydent USA Joe Biden. Porozumienie umocni pozycję Moskwy względem Ukrainy, ale też państw naszej części Europy. Jak to powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, Nord Stream 2 stworzy w regionie deficyt bezpieczeństwa, a wobec Ukrainy będzie to próżnia bezpieczeństwa - powiedział Rau.

Merkel obiecuje Ukrainie wsparcie

Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2, a podczas spotkania w Berlinie w poniedziałek wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – poinformowała telewizja ARD. - Niemcy oraz Francja podtrzymują stanowisko, że Ukraina musi pozostać krajem tranzytowym dla energii - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Ukraina stoi na stanowisku, że powstanie Nord Stream 2 zagraża jej bezpieczeństwu i wyraża obawy w tej sprawie. - Traktujemy je bardzo poważnie - podkreśliła Merkel. Była jednak sceptyczna, jeśli chodzi o szanse na znalezienie ostatecznego rozwiązania sporu o Nord Stream 2 już podczas jej nadchodzącej wizyty w USA, gdzie w czwartek ma rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem.

Zełeński chce USA w formacie normandzkim

Prezydent Ukrainy opowiedział się za włączeniem USA do zapoczątkowanego w 2014 roku formatu normandzkiego. - Stany Zjednoczone mogą być również włączone do poszukiwania rozwiązania w innym formacie - dodał Zełenski. - Ukraina widzi, że bezpieczeństwo kraju jest zagrożone przez niemiecko-rosyjski projekt - podkreślił prezydent i ponownie zażądał gwarancji dla przyszłych dostaw energii dla jego kraju. 

Merkel zapowiedziała, że gdyby nastąpiło ponowne spotkanie w formacie normandzkim, "temat energii byłby dla nas oczywiście również ważny". Formalne włączenie kwestii energetycznych wykraczałoby jednak poza zakres porozumienia mińskiego z 2015 r. o uregulowaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Zbigniew Rau

Program Poland Business Harbour rozszerzony

13.07.2021 13:16
Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami od dziś będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) oraz Rosji.

Ambasador RP w Irlandii: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem

13.07.2021 14:13
Ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to Instytut Yad Vashem - napisała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska, w liście opublikowanym w dzienniku "The Irish Times".

Polska dostarczy namioty wojskowe na Litwę, która zmaga się z falą emigracji z terenu Białorusi

13.07.2021 15:30
Polska dostarczy namioty wojskowe na Litwę, która zmaga się z coraz większą falą nielegalnych emigrantów z terenu Białorusi - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.