Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową estońskiego rządu

21.11.2021 09:46
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Tallinnie z premier Estonii Kaji Kallas o sytuacji na naszej wschodniej granicy.
Audio
  • Premier M. Morawiecki rozmawiał z szefową estońskiego rządu [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki spotkaniami z szefami rządów krajów bałtyckich
Premier Mateusz Morawiecki spotkaniami z szefami rządów krajów bałtyckichKrystian Maj/KPRP

Jesteśmy gotowi na zamykanie kolejnych przejść granicznych, zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki - oświadczył w niedzielę w Tallinnie premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Tallinna, gdzie spotkał się z premier Estonii Kaji Kallas, aby rozmawiać o kryzysie wywołanym przez białoruski reżim. To pierwsze z serii spotkań z europejskimi przywódcami, w niedzielę szef polskiego rządu odwiedzi jeszcze Litwę oraz Łotwę.

Premier pytany na konferencji prasowej po spotkaniu o to, czy polski rząd rozważa całkowite wstrzymanie ruchu towarowego między Polską a Białorusią, aby uderzyć gospodarczo w reżim Alaksandra Łukaszenki, odpowiedział: "rozważane są kroki o charakterze coraz bardziej poważnych sankcji gospodarczych, łącznie z zamknięciem granicy białorusko-polskiej od strony polskiej". "Zgodnie z pewną regułą drabiny eskalacyjnej - chcemy dać szansę Łukaszence cofnąć się i doprowadzić do powrotu migrantów do krajów pochodzenia. Najpierw zamykamy jedno przejście w Kuźnicy Białostockiej" - wyjaśnił premier. 

Jak mówił, "nasza obrona granicy okazała się skuteczna, ale migranci jeszcze nie wrócili". "Jesteśmy w posiadaniu bardzo drastycznego filmu, gdzie funkcjonariusze białoruscy instruują irackich i pochodzących z Bliskiego Wschodu, migrantów w jaki sposób nożem atakować polskich funkcjonariuszy. To oznacza, że scenariusze po stronie białoruskiej, mogą być bardzo drastyczne. Działania służb i funkcjonariuszy białoruskich mogą prowadzić do daleko posuniętej eskalacji działań" - wskazał premier.

"Dlatego my po naszej stronie, też jesteśmy gotowi na zastosowanie tej drabinki eskalacyjnej, czyli zamykanie kolejnych przejść (granicznych), zamykanie możliwości tranzytowych i handlowych, po to, żeby wywrzeć gospodarczą presję na reżim Łukaszenki" - poinformował Morawiecki.

Na pytanie, jak ocenie wsparcie ze strony UE, NATO i innych sojuszników w kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, odpowiedział: "Reakcje UE i naszych sojuszników amerykańskich oraz pozostałych z NATO są dobre. Wskazują na duże zrozumienie tego, co dzieje się na naszej wschodniej granicy".

Premier podziękował za to podejście, bo - jak mówił - "nie zawsze tak było w przeszłości". "Myślę, że jest to oznaka trzeźwego spojrzenia na sytuację zagrożenia, które jest zagrożeniem hybrydowym. To jest dobre słowo. Jest wielowątkowym, wielorakim zagrożeniem dla normalnego funkcjonowania UE" - powiedział szef polskiego rządu.

Ocenił, że "warto, aby Bruksela koncentrowała się na autentycznych priorytetach związanych z bezpieczeństwem fizycznym, integralnością terytorialną i na bezpieczeństwie energetycznym całej Unii Europejskiej, żeby uwaga głównych instytucji unijnych nie była odciągana przez różne tematy poboczne". 

Podkreślił, że "mamy do czynienia niedaleko Estonii, bardzo blisko Polski, z walką narodu białoruskiego o demokrację, o demokratyczne państwo białoruskie".

"Represje na Białorusi wobec społeczeństwa białoruskiego narastają. To też jest element całej tej układanki, z którą mamy do czynienia i musimy brać to pod uwagę, że dzisiaj coraz więcej mamy więźniów politycznych na Białorusi, więźniów, którzy są torturowani, którzy są represjonowani, i reżim Łukaszenki nie cofa się przed najbardziej brutalnymi metodami" - wskazał premier. 

PAP/IAR/ks

Szef Służby Zagranicznej: Polska prowadzi obecnie najbardziej aktywną politykę zagraniczną w historii

20.11.2021 19:10
Minister Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej podkreśla, że praca w dyplomacji do przede wszystkim służba i odpowiedzialność, to często praca 24 godziny na dobę. Szczególnie teraz, w tak szybko zmieniającym się świecie, przy dynamicznej sytuacji międzynarodowej i rozwijającym się kryzysie.

Piotr Naimski: uruchomienie gazociągu Baltic Pipe uniezależni nas od Rosji

20.11.2021 21:22
Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że uruchomienie gazociągu Baltic Pipe uniezależni nas od Rosji. Tym samym - jak podkreślił - poprawi pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Swiatłana Cichanouska: Unia Europejska powinna w sprawie migrantów wspierać Polskę

21.11.2021 08:30
Przywódczyni białoruskiej opozycji, która schroniła się na Litwie, udzieliła wywiadu turyńskiemu dziennikowi „La Stampa”