X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Współpraca w dziedzinie energetyki głównym tematem wizyty Andrzeja Dudy w Katarze

04.12.2021 14:00
Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG - mówi szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Audio
  • Bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i dyrektor Generalny Wybrzeża i Ochrony Granic Nasser Jabor R. Al-Naimi biorą udział w spotkaniu w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru w Ad-Dauha w Katarze.
Prezydent Andrzej Duda i dyrektor Generalny Wybrzeża i Ochrony Granic Nasser Jabor R. Al-Naimi biorą udział w spotkaniu w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru w Ad-Dauha w Katarze. PAP/Leszek Szymański

Pierwszego dnia wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w terminalu LNG Ras Laffan, a także odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru; część kadetów z tej jednostki szkoliła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. -To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru - podkreślił Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapowiedział, że w niedzielę - drugim dniu prezydenckiej wizyty - odbędą się spotkania oficjalne, w tym rozmowa w cztery oczy polskiego prezydenta z emirem Kataru. - Dotyczyć będzie ona spraw ważnych: perspektyw współpracy w dziedzinie energetyki, która jest kluczowa nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu, ponieważ region ten podlegał szantażowi ze strony jednego z dużych dostawców gazu, a Polska robi wszystko, by ten szantaż uniemożliwiać i wprowadzać na rynki europejskie jak najwięcej gazu kupowanego na zasadach komercyjnych, bez żadnych nacisków politycznych - zaznaczył.

Kumoch podkreślił, że Polska sprzeciwia się używaniu surowców jako narzędzia nacisku na państwa europejskie. - Uważamy, że surowce to zwykły towar, który powinien podlegać zasadom rynku, a nie zasadom nacisków politycznych, które Rosja - niestety - stosowała i stosuje - mówił minister, podając przykład Mołdawii.

- Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej dziedzinie - mówił Kumoch. - Im więcej gazu komercyjnego spoza Rosji trafi do Europy, tym większą rolę będą odgrywały zasady wolnego rynku, gdzie jest czysta konkurencja - dodał.

Kumoch oświadczył, że najważniejszym celem wizyty jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Zwracał też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem. - Zastanawiamy się, w jaki sposób można ten deficyt zniwelować, np. poprzez udział polskich przedsiębiorstw w przetargach, poprzez wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii  powiedział.

- Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania. Jutro na ten temat będą bardzo poważne rozmowy - podkreślił szef BPM.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Katar Andrzej Duda

Sojusz Północnoatlantycki ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

04.12.2021 12:00
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.

Sondaż: więcej zwolenników niż przeciwników obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

04.12.2021 11:37
43,5 proc. respondentów uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe. Przeciwnego zdania jest 40,8 proc. badanych - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Litewski rząd poparł wniosek o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

04.12.2021 12:29
W związku z nasilającymi się próbami przemytu migrantów przez granicę litewsko-polską rząd w piątek poparł wniosek MSW Litwy o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską i przedłużenie takiego stanu o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią.