Redakcja Polska

Premier: rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach. Odpowiedź musi być jasna

30.01.2022 17:47
We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem tamtejszego rządu Denysem Szmyhalem. "Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy" - napisał premier w mediach społecznościowych.
We wtorek premier spotka się w Kijowie z władzami Ukrainy
We wtorek premier spotka się w Kijowie z władzami UkrainyPAP/Leszek Szymański

"Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy. Mobilizacja militarna Rosji i jej nierealne żądania dotyczące przyszłości NATO sprawiają, że odpowiedź musi być jasna: żadnych złudzeń i pełne wsparcie Ukrainy" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"We wtorek w Kijowie złożę ważną wizytę" - dodał. Premier Mateusz Morawiecki spotka się w Kijowie z prezydentem i premierem Ukrainy. W ubiegłym tygodniu w Wiśle odbyły się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Tematem konsultacji prezydentów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

Rosyjskie żądania i odpowiedź NATO

Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę. 

Kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. Szef NATO odrzucił żądania Moskwy, by nie rozszerzać się na wschód i wycofać wojska z Europy Środkowej. Jens Stoltenberg poinformował także, że kilka tygodniu temu została zwiększona gotowość Sił Szybkiego Reagowania Sojuszu. 

W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.


IAR/PAP/dad

"To kwestia tygodni, a nie dni". Amerykański analityk o groźbie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

30.01.2022 14:14
- Do wejścia rosyjskich wojsk na Ukrainę dojdzie do końca lutego, ale to wciąż raczej kwestia tygodni, a nie dni - twierdzi Mason Clark, główny analityk think tanku Institute of War Studies (ISW) w Waszyngtonie. W ocenie eksperta najbardziej prawdopodobne jest wkroczenie rosyjskich wojsk do Donbasu oraz stała dyslokacja na Białorusi.

Stanisław Żaryn: działania propagandowe Białorusi przypominają działania Kremla

30.01.2022 16:34
Działania propagandowe Białorusi przypominają działania Kremla. Narracja obu stolic prezentuje Zachód, jako podmiot odpowiedzialny za napięcia w Europie oraz wrogość wobec Białorusi i Rosji - podkreślił w niedzielę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.