Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki w Kijowie: Nord Stream 2 to pistolet przekazywany przez Niemcy w ręce Putina

01.02.2022 13:46
Gazociąg Nord Stream 2 jest pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina - mówił na konferencji w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki w Kijowie
Mateusz Morawiecki w KijowiePAP/Leszek Szymański

Podczas wspólnej konferencji szefów rządów Polski Mateusza Morawieckiego i Ukrainy Denysa Szmyhala w Kijowie padło pytanie o postawę Niemiec w sprawie konfliktu ze strony Rosji. Premier Morawiecki odnosił się do sprawy w kontekście Nord Stream 2. - Ten gazociąg jest bardzo niebezpiecznym instrumentem, można powiedzieć: pistoletem przekazywanym przez Niemcy w ręce Putina, a cała polityka klimatyczna - jak dzisiaj coraz to bardziej wyraziście widzimy - również niestety zmierza do tego, aby uzależniać się bardziej, przynajmniej w najbliższych 5-10 latach, od Rosji - ocenił.

Jak dodał, "5-10 lat w polityce, w polityce międzynarodowej to wieczność, bardzo dużo się może zdarzyć, wszystko się może zdarzyć". - Raz jeszcze apeluję do naszych niemieckich partnerów, aby przejrzeli na oczy, aby dojrzeli te ogromne ryzyka, które wyłaniają się na horyzoncie i żeby zrobili wszystko, aby uchronić Europę, tę część Europy i myślę też - zwiększyć swoje własne bezpieczeństwo, bo apetyty neoimperialne ze strony Rosji mogą być naprawdę trudne do zaspokojenia. Wiemy, jak działają imperia - dodał.

- Tylko zdecydowana postawa, przyjazna, bo wszyscy chcą żyć w przyjaźni z Rosją, wszyscy chcemy żyć w przyjaźni z Rosją, przyjazna, ale zdecydowana - w obliczu potencjalnej agresji - może takie potencjalnego agresora odstraszyć - mówił szef polskiego rządu. 


PAP/IAR/dad

W Budapeszcie zaprezentowano książkę o polskich miejscach pamięci w Siedmiogrodzie

01.02.2022 14:24
Książka „Polskie miejsca pamięci i historie w Siedmiogrodzie” autorstwa Martona Okosa została zaprezentowana w poniedziałek w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Autor przedstawił ponad 40 miejscowości, w których znajdują się miejsca pamięci związane z Polską.

Amerykański gaz popłynie na Ukrainę. PGNiG kupiło ładunek gazu LNG z USA dla Ukrainy

01.02.2022 17:00
PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.

"Jestem tutaj, by zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim". Premier Polski z wizytą w Kijowie

01.02.2022 18:41
Jestem tutaj, by zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim, suwerenna Ukraina jest w interesie całej Europy - mówił we wtorek w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie m.in. kilkadziesiąt tysięcy sztuk pocisków i amunicji artyleryjskiej.