Redakcja Polska

"Der Spiegel" pisze o "wykiwaniu" Niemiec przez Putina. "To polski rząd miał rację"

18.03.2022 14:47
Rząd w Warszawie miał rację, ostrzegając przed imperialnymi ambicjami Moskwy. Rząd niemiecki długo stawiał na współpracę w Władimirem Putinem i został "wykiwany" - pisze "Der Spiegel". Jak zauważa publicysta tygodnika, ma to wpływ na zmianę postawy Brukseli wobec Polski. 
Niemieckie media przyznają, że to Polski rząd miał rację ws. polityki wobec Rosji. Na niemieckie władze spada fala krytyki
Niemieckie media przyznają, że to Polski rząd miał rację ws. polityki wobec Rosji. Na niemieckie władze spada fala krytykiPAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Nie jest łatwo wstrzymywać wypłatę środków dla kraju, który z wielkim zaangażowaniem, nie szczędząc wysokich kosztów, wyrządza przysługę całej Europie" - ocenia Ralf Neukirch.

Publicysta tygodnika "Der Spiegel" zastanawia się, czy wojna na Ukrainie sprawi, że Bruksela zaakceptuje wreszcie polski Krajowy Plan Odbudowy. "Komisja zaznaczyła, że chce, jeśli tylko będzie to możliwe, wypłacić pieniądze" - twierdzi jeden z europosłów.

"Chodzi o 20 mld euro"

Dziennikarz zaznacza, że chodzi o ponad 20 mld euro, które KE wstrzymuje, twierdząc że wprowadzone w Polsce ustawy zagrażają niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Podaje, że jednak w obliczu wojny "zainteresowanie pomocą dla Polski znacznie wzrosło", zaś rosyjska napaść na Ukrainę "wzmocniła pozycję Polski w systemie UE".

Dlaczego? "Jedną z przyczyn jest to, że rząd w Warszawie miał rację, ostrzegając przed imperialnymi ambicjami Moskwy. Rząd niemiecki długo stawiał na współpracę w Władimirem Putinem i został »wykiwany«" - wskazuje Neukirch.

pg/tvp.info/dad

Media: Putin ukrywa partnerkę i dzieci w Szwajcarii

18.03.2022 13:01
Partnerka Władimira Putina, Alina Kabajewa, rzekomo ukrywa się w Szwajcarii z czwórką jego dzieci - twierdzą źródła dziennika "New York Post". Pod petycją o wydalenie jej z tego kraju podpisało się już niemal 50 tys. internautów.

Wojna Rosji przeciw Ukrainie. Straż Graniczna: liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 2 mln

18.03.2022 13:11
Liczba uchodźców, którzy wjechali do Polski od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, przekroczyła 2 mln osób - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

Prezydent Zełenski z nagrodą Orła Jana Karskiego. "Za bohaterską obronę Ukrainy i wartości Zachodu"

18.03.2022 12:18
Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego uhonorowano nagrodą Orła Jana Karskiego za "bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym ten najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać". Nagrodę odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca.