Redakcja Polska

Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji

22.04.2022 17:07
Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji. Budapeszt sprzeciwia się między innymi dalszym unijnym sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny skrytykował kraje, które protestują przeciwko sankcjom na Rosję. Materiał Sylwii Białek (IAR)
Premier: jeśli ktoś protestuje przeciw sankcjom na Rosję, czy są to Niemcy, czy Węgrzy, jesteśmy równie oburzeni
Premier: jeśli ktoś protestuje przeciw sankcjom na Rosję, czy są to Niemcy, czy Węgrzy, jesteśmy równie oburzeniPAP/Leszek Szymański

Mateusz Morawiecki i Eduard Heger wraz z ministrami z kluczowych resortów spotkali się w Drużbakach Wyżnych na Spiszu w ramach polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych.


Posłuchaj
00:50 11700609_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny skrytykował kraje, które protestują przeciwko sankcjom na Rosję. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Pytany o przyszłość Grupy Wyszehradzkiej wobec obecnej polityki Węgier, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska stosuje jednakową miarę w ocenie działań różnych unijnych państw. - Jeżeli ktoś protestuje przeciwko sankcjom na Rosję, to czy są to Niemcy, czy są to Węgrzy, jesteśmy równie oburzeni. Uważamy, że dzisiaj jest to punkt zwrotny w historii Europy i nie wolno chować głowy w piasek, nie wolno udawać, że tego ryzyka nie ma, że Rosja może prowadzi naprawdę tylko operację wojenną. Nie, Rosja prowadzi regularną, brutalną, totalną wojnę przeciwko Ukraińcom - oświadczył szef polskiego rządu.


Posłuchaj
00:52 11700560_1.mp3 Polska i Słowacja chcą nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. Mówili o tym po zakończeniu polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych premierzy obu państw. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Premier Słowacji Eduard Heger podkreślił, że Grupa Wyszehradzka ma długie tradycje. Jak zaznaczył, sojusz Polski, Słowacji, Czech i Węgier potrafi wzmocnić przestrzeń europejską. Szef słowackiego rządu przyznał, że choć w wielu tematach Wyszehrad jest zgodny, to inaczej jest w kwestii wojny na Ukrainie. - Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi o rozwój ostatnich wydarzeń i niektóre oświadczenia Węgier, ja czuję się tym osobiście rozczarowany. W sprawie Ukrainy nie mamy konsensusu. Z pewnością jako Grupa Wyszehradzka będziemy się tej kwestii poświęcać  - zadeklarował Eduard Heger.

Obecnie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej sprawują Węgry. Od 1 lipca pracami V4 pokieruje Słowacja.

IAR/dad

Hiszpańska prasa chwali Polskę. "Udowodniła, że byłaby gotowa walczyć za Ukrainę"

22.04.2022 13:31
Madrycki dziennik "La Razon" wskazuje w piątek na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.

Niemieccy politycy krytykują opieszałość kanclerza w sprawie broni dla Ukrainy

22.04.2022 14:37
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o opieszałość i brak jednoznacznych decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę nie tylko przez polityków opozycji, ale także rządowej koalicji. - Te uniki kanclerza tylko pomagają Rosji - ocenia Gunther Krichbaum z opozycyjnej chadeckiej CDU.

Duże skupisko grobów niedaleko Mariupola. Mogły tam zostać pogrzebane tysiące

22.04.2022 15:37
Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w miejscowości Manhusz w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podała agencja Reuters. Jak uważa mer Mariupola Wadym Bojczenko, mogło tam zostać zakopanych nawet 9 tysięcy cywili.