Redakcja Polska

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE. Anna Moskwa: chcemy wypracować wspólną strategię

09.05.2022 11:07
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi, że Polska chce, by kraje UE wypracowały wspólne stanowisko w sprawie tak zwanego rosyjskiego EU ETS. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE - wskazuje minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Ze strony Komisji Europejskiej widać zainteresowanie i chęć poznania szczegółów propozycji - mówi Anna Moskwa w odniesieniu do rosyjskiego EU ETS.
Ze strony Komisji Europejskiej widać zainteresowanie i chęć poznania szczegółów propozycji - mówi Anna Moskwa w odniesieniu do rosyjskiego EU ETS.noomcpk/ Shutterstock

Szefowa resortu była pytana o odzew na zaprezentowany podczas ostatniej Rady UE przez polską delegację tzw. rosyjski EU ETS w odpowiedzi na wolne tempo odchodzenia od paliw kopalnych z Rosji.

Rosja szantażuje odcięciem dostaw gazu

Minister Anna Moskwa przekazał, że podczas ostatniej Rady dominował temat odcięcia dostaw gazu z Rosji i Bułgarii.

- Prezentację stanowisk rozpoczęła Bułgaria, a my kończyliśmy ją i podsumowaliśmy. Dyskusji jednak nie było - podała.

Wskazała, że podczas spotkań bilateralnych część krajów wyrażała zdanie, że jest skłonna poprzeć pomysł tzw. rosyjskiego EU ETS.

Przekazała, że umówiono się, że jeszcze w pierwszym tygodniu maja zaprezentowane zostaną spisane założenia projektu, z prośbą o wydelegowanie na poziomie roboczym po jednym przedstawicielu z każdego z państw członkowskich do dalszych rozmów.

- Chcemy wspólnie i szybko wypracować jedno podejście, uwzględniając stanowiska wszystkich państw. Naszym zdaniem to dobry moment na podjęcie dyskusji, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zgodziliśmy się na embargo na węgiel i ropę z Rosji. W tej układance brakuje gazu - stwierdziła.

Derusyfikacja unijnej energetyki

Jej zdaniem, aby szybciej odchodzić od tego paliwa, pomysł, bazujący na opodatkowaniu importu "błękitnego paliwa”, może przyspieszyć ten proces.

- Ze strony Komisji Europejskiej widać zainteresowanie i chęć poznania szczegółów propozycji. Będziemy pracować nad projektem w maju. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE – wyjaśniła.

- Środki pochodzące z opłat za kupno rosyjskich węglowodorów mogłyby finansować inwestycje w ramach nowego pakietu stymulacyjnego energetykę UE czy wspierać Ukrainę w odbudowie energetyki – dodała.


PolskieRadio24.pl/Rzeczpospolita/PAP/ho

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: każde zło zawsze kończy tak samo

08.05.2022 12:46
W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że "wypowiedzenie wojny przez Rosję niczego dla Ukrainy nie zmieni, bo walczy już ona osiem lat". Z kolei w wideo opublikowanym na Facebooku podkreśla, że "każde zło zawsze kończy się tak samo, czyli nadchodzi jego kres".

Rosja masowo traci żołnierzy i sprzęt. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane

08.05.2022 13:52
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25,5 tys. żołnierzy, 2741 pojazdów opancerzonych i 1130 czołgów, a także 199 samolotów i 156 śmigłowców.

Rosyjska "parada zwycięstwa". Putin fałszuje obraz wojny w Ukrainie

09.05.2022 10:34
Władimir Putin oskarżył NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. Rosyjski przywódca mówił o tym w trakcie parady zwycięstwa zorganizowanej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 77 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.