Redakcja Polska

Turcja chce mediować w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

03.09.2022 18:58
Turcja jest gotowa do mediacji i widzi siebie w charakterze pośrednika w ewentualnych rozmowach Rosji i Ukrainy w sprawie zabezpieczenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Prezydent Turcji
Prezydent TurcjiShutterstock/Gints Ivuskans

Gotowość do podjęcia się takiej roli wyraził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji, prezydent Turcji RecepTayyip Erdogan.

Zgodnie z komunikatem tureckiego prezydenta, rozmowa dotyczyła też kontynuacji współpracy Turcji i Rosji przy budowie elektrowni atomowej w Akkuyu na południu kraju. Głównym wykonawcą inwestycji jest rosyjski Rosatom.

RecepTayyip Erdogan spotka się osobiście z Putinem w połowie miesiąca na szczycie w Uzbekistanie. 

Rola Turcji dzięki agresji Rosji na Ukrainę nieustannie rośnie. Ankara nie wprowadza sankcji wobec Rosji, rośnie wzajemny handel między oboma krajami. Jednocześnie Turcja kontynuuje sprzedaż broni, w tym dronów bojowych Ukrainie, a także wspiera działania na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych na Zachód, gdzie jednym z kluczowych zadań jest zwiększenie przepustowości gazociągów łączących Azerbejdżan i Europę.

IAR/ks

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 02.09.2022 r.

02.09.2022 16:38
W tym wydaniu: Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporożu, wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu i w Kopenhadze oraz nieformalne spotkanie szefów dyplomacji krajów UE w Pradze.

"Polska jako jeden z głównych wrogów". Propaganda rosyjska coraz bardziej uderza w nasz kraj

02.09.2022 18:25
W ocenie Stanisława Żaryna rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych propaganda rosyjska wzmacnia w ostatnim czasie przekaz wymierzony w Polskę. Kreml przedstawia w swoim społeczeństwie Polskę jako jednego z głównych wrogów. - Pokazuje, że nasz kraj jest liderem "rusofobii" w Europie, a jednocześnie że polityka władz RP szkodzi Polakom i Polsce - wskazał Żaryn. 

Prezydent Ukrainy o limicie cen na rosyjską ropę

03.09.2022 10:00
Wołodymyr Zełenski powiedział, że wdrożenie mechanizmu ograniczenia cen rosyjskiej ropy, na co zgodzili się przedstawiciele państw G7, stanie się ważnym elementem ochrony cywilizowanych krajów i rynków energetycznych przed rosyjską agresją hybrydową.