Redakcja Polska

Andrzej Duda wystąpi na forum ONZ. Szczegóły wizyty prezydenta w Nowym Jorku

20.09.2022 10:11
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpocznie we wtorek wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazała w poniedziałek wieczorem prezydencka kancelaria.
Audio
  • Wojna na Ukrainie i wywołany przez Rosję kryzys żywnościowy będą głównymi tematami wystąpienia Andrzeja Dudy na forum ONZ. Polski prezydent będzie jednym z wielu światowych przywódców, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się dzisiaj dorocznym posiedzeniu Narodów Zjednoczonych. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZPOOL / Reuters / Forum

"We wtorek prezydent Andrzej Duda rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, podczas której weźmie m.in. udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser–Duda" - przekazała KPRP na stronie internetowej.

Jak podkreślono, Andrzej Duda udał się do USA z Wielkiej Brytanii, gdzie razem z pierwszą damą wziął udział w uroczystościach pogrzebowych brytyjskiej Królowej Elżbiety II. W niedzielę w Londynie prezydent spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, by porozmawiać o bezpieczeństwie, wsparciu Ukrainy i współpracy gospodarczej - przekazano.


Posłuchaj
00:56 11949677_1.mp3 Wojna na Ukrainie i wywołany przez Rosję kryzys żywnościowy będą głównymi tematami wystąpienia Andrzeja Dudy na forum ONZ. Polski prezydent będzie jednym z wielu światowych przywódców, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się dzisiaj dorocznym posiedzeniu Narodów Zjednoczonych. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

KPRP podała, że na pokładzie samolotu do Nowego Jorku, poza polską delegacją, są także prezydent Mołdawii Maia Sandu oraz prezydent Estonii Alar Karis z małżonką, a także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Według harmonogramu wizyty prezydent we wtorek o godz. 8.10 czasu lokalnego (14.10 czasu polskiego) weźmie udział w recepcji powitalnej Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa dla głów państw i szefów rządów.

O godz. 9.00 (15.00 w Polsce) Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Na godz. 17.00 (północ wtorek/środa w Polsce) zaplanowane jest wystąpienie polskiego przywódcy w debacie generalnej 77. sesji.

W środę o godz. 10.30 (16.30 czasu polskiego) prezydent RP wysłucha wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena; a o godz. 17.00 (północ środa/czwartek) - wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wieczorem - o godz. 19.00 (godz. 1 nad ranem czwartek czasu polskiego) - prezydent Duda z małżonką weźmie udział w recepcji powitalnej dla szefów delegacji i głów państw wydawanej przez prezydenta Joe Bidena i pierwszą damę Jill Biden.

Spotkania w cztery oczy

Podczas przewidzianej na trzy dni wizyty w USA polski przywódca odbędzie także szereg spotkań, m.in. z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii - Gitanasem Nausedą, Egilsem Levitsem i Alarem Karisem. Prezydent będzie też rozmawiał z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem.

 


PAP/IAR/dad

 


Prezydent Andrzej Duda oddał hołd królowej Elżbiecie II

18.09.2022 13:50
Prezydent RP Andrzej Duda oddał w niedzielę hołd brytyjskiej królowej Elżbiecie II, której ciało jest wystawione w trumnie w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie.

Masowe mordy w Iziumie i Buczy. Wiceszef MON: to nie wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego

19.09.2022 09:33
Mordy w Iziumie, Buczy i wielu innych miejscach Ukrainy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych i to popełnianych na masową skalę - ocenił wiceszef MON Marcin Ociepa. - Nie jest to więc wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego - dodał.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wziął udział w nabożeństwie pogrzebowym brytyjskiej królowej Elżbiety II

19.09.2022 12:51
Około pół tysiąca przywódców z całego świata wzięło udział w dzisiejszym pogrzebie królowej Elżbiety II. Uroczystości rozpoczęły się w Londynie, a następnie przeniosły do podlondyńskiego Windsoru. Ceremonia zaczęła się w południe według czasu obowiązującego w Polsce. Wśród światowych przywódców i szefów rządów żegnających brytyjską królową Elżbietę II w Londynie był Andrzej Duda. Polski prezydent z małżonką wzięli udział w nabożeństwie pogrzebowym w Opactwie Westminsterskim. Para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od niedzieli.