Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk: Włosi wybrali kierunek, w którym będzie podążać ich kraj

26.09.2022 15:19
Włosi wybrali kierunek, w którym będzie podążać ich kraj w najbliższych latach. Tego kierunku nie wybierają, jak się okazuje, europejscy urzędnicy – choć niektórzy mieliby takie ambicje – tylko wybiera naród włoski - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując wynik wyborów we Włoszech.
Audio
  • Włosi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Komisja Europejska o wyborach we Włoszech
Komisja Europejska o wyborach we WłoszechPAP/EPA/ETTORE FERRARI

W weekend we Włoszech odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, ogłoszone po upadku technicznego rządu Mario Draghiego w lipcu. Jak wskazują cząstkowe wyniki, wygrał je blok złożony z partii Fratelli d'Italia pod wodzą Giorgii Meloni (ok. 24-25 proc. głosów), Forza Italia Silvio Berlusconiego oraz Ligi Matteo Salviniego (po ok. 8-9 proc. głosów). 15-16 proc. głosów zdobył centrowo-populistyczny Ruch 5 Gwiazd Giuseppe Contego, a ok 21-22 proc. blok centrolewicowy, w którym prym wiedzie Partia Demokratyczna pod wodzą Enrico Letty.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując wynik wyborów we Włoszech, powiedział w poniedziałek w Poznaniu, że "Włosi wybrali kierunek, w którym będzie podążać ich kraj w najbliższych latach". Jak wskazał, "tego kierunku nie wybierają, jak się okazuje, europejscy urzędnicy – choć niektórzy mieliby takie ambicje – tylko wybiera naród włoski. To dobrze. To znaczy, że demokracja cały czas działa".

- Nie chciałbym, żeby było tak, że kierunek polityczny w poszczególnych państwach, w którym podejmuje się decyzję, w którym realizuje się pewne założenia programowe, jest określany w Brukseli, a nie jest określany przez wyborców tego kraju. Wyborcy tego kraju podjęli jasną decyzję i myślę, że tego rodzaju wezwania, które gdzieś płynęły w ostatnich dnia z Brukseli, które mogły być irytujące – jeszcze bardziej ich zmobilizowały żeby tego wyboru dokonać - oświadczył wiceszef polskiego MSZ.

W czwartek szefowa KE Ursula Von der Leyen podczas debaty na uniwersytecie Princeton została zapytana o wybory parlamentarne we Włoszech, m.in. w kontekście tego, że - jak zauważono - wśród kandydatów są politycy "bliscy" Władimira Putina. "Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. Były też wybory w Szwecji. Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier" - odpowiedziała szefowa KE, cytowana przez agencję Ansa.

Dodała także: "Moje podejście jest takie, że pracujemy z każdym demokratycznym rządem, gotowym pracować z nami". 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Włochy Szymon Szynkowski

Co ze środkami z KPO? Przydacz: nie wykluczamy porzucenia współpracy 

26.09.2022 11:23
Na tym etapie staramy się przede wszystkim pozyskać pieniądze, ale jeśli okaże się to niemożliwe, będziemy występować do TSUE, aby zmusić KE do przestrzegania prawa. Nie wykluczamy też porzucenia w ogóle współpracy w ramach KPO - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

Rosjanie kupują głosy w nielegalnym referendum na wschodzie Ukrainy

26.09.2022 13:11
Rosjanie przekupują mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy, by oddawali głosy w referendum na rzecz przyłączenia do Rosji. Według ukraińskich medów, w Kachowce w obwodzie chersońskim oferowana jest gotówka za poparcie aneksji. Filmy zamieszczane w serwisie telegram pokazują chodzących po klatkach schodowych urzędników, którzy w towarzystwie żołnierzy zbierają głosy, pukając do kolejnych drzwi i oferują pieniądze za oddanie głosu zgodnie z ich oczekiwaniami.