Redakcja Polska

"Groźba ze strony Putina jest realna". Biden ostrzega przed "nuklearnym armagedonem"

07.10.2022 09:47
Joe Biden powiedział, że "Putin to człowiek, którego znam dobrze, on nie żartuje". Prezydent USA ostrzegł, że ryzyko nuklearnego armagedonu jest najwyższe od czasu kryzysu kubańskiego z 1962 r.
Audio
  • Prezydent USA Joe Biden powiedział, że po raz pierwszy od czasów zimnej wojny istnieje ryzyko konfliktu nuklearnego (IAR)
Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy.
Prezydent Biden ostrzega przed ryzykiem nuklearnej apokalipsy.PAP/EPA/Yuri Gripas/ABACA / POOL

- Od czasu Kennedy'ego i kryzysu kubańskiego nie mieliśmy do czynienia z perspektywą apokalipsy - powiedział amerykański prezydent, przemawiając na zbiórce funduszy dla Komitetu Kampanii Senatorów Demokratycznych.

Biden podkreślił, że Władimir Putin to człowiek, którego on zna dość dobrze i rosyjski przywódca "nie żartuje, kiedy mówi o użyciu taktycznej broni jądrowej, broni biologicznej lub chemicznej". Prezydent USA zasugerował, że groźba ze strony Putina jest realna, "ponieważ jego wojsko jest - można powiedzieć - nieefektywne".

Biden zakwestionował również rosyjską doktrynę nuklearną, ostrzegając, że użycie taktycznej broni o niższej mocy może szybko wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do globalnej zagłady.

- Nie ma czegoś takiego jak łatwe użycie broni taktycznej, to zakończy się armagedonem - powiedział Biden. Dodał, że wciąż "próbuje rozgryźć" agresję Putina na Ukrainę. - Gdzie on widzi wyjście z tej sytuacji? - pytał retorycznie Biden. - To sytuacja, w której nie tylko traci twarz, ale traci znaczącą władzę w Rosji - ocenił.

 

IAR/dad


Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Szwedzi wskazali przyczynę

06.10.2022 23:26
Szwedzka prokuratura zakończyła dochodzenie ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Śledczy orzekli, że do uszkodzenia doszło w wyniku eksplozji.

Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997

07.10.2022 08:27
Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997 - poinformował Polskie Radio Biały Dom. Przedstawiciel urzędu amerykańskiego prezydenta zaznaczył, że USA i NATO stale analizują zmieniające się warunki bezpieczeństwa międzynarodowego.