Redakcja Polska

Szczyt COP27. Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

08.11.2022 16:00
- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwojuPAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda przebywa na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP27) w egipskim Szarm el-Szejk. Podczas swojego wtorkowego przemówienia podkreślał on, że społeczność międzynarodowa powinna okazać solidarność z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji. Wskazał również na szerokie międzynarodowe konsekwencje wojny. 

Posłuchaj

00:23 12034856_1.mp3 Andrzej Duda: potrzeba nam dziś, jak nigdy wcześniej, solidarności i wspólnego, globalnego działania, wypracowywania innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne i ochronę klimatu (IAR) 

Według Andrzej Dudy, konieczna jest rezygnacja z paliw kopalnych pochodzących z Rosji. - Potrzeba nam dziś, jak nigdy wcześniej, solidarności i wspólnego, globalnego działania, wypracowywania innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne i ochronę klimatu. Jedna zmiana osiągnięta poprzez badania i rozwój przyniesie skok technologiczny do transformacji niskoemisyjnej -  stwierdził.

Posłuchaj
00:44 SPEC COP27 - prezydent Duda apeluje o sprawiedliwą transformację.mp3 Szczyt COP27. Prezydent Duda apeluje o sprawiedliwą transformację. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Polski prezydent uważa, że obecnie transformacja energetyczna jest o wiele trudniejsza m.in. z uwagi na "zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do ogromnych strat w istnieniach ludzkich, do zniszczeń infrastruktury ukraińskiej i gospodarki, ale też strat środowiskowych". Jak podkreślił, sprawcy rosyjscy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili, i powinni pokryć te straty.

- Konsekwencją rosyjskiej agresji są kryzys i ogromne koszty, które stawiają pod znakiem zapytania wdrożenie na czas transformacji klimatycznej i osiągnięcie zakładanych celów. Ta agresja spowodowała dodatkową emisję gazów cieplarnianych, znacznie większą niż ta produkowana w ciągu roku przez wiele krajów rozwijających się - mówił Andrzej Duda.

- Uwzględniając powyższe, uważam, że powinniśmy odpowiedzieć w sposób zdecydowany, przede wszystkim troszcząc się o naszych współobywateli, o nasze narody, powinniśmy troszczyć się o indywidualnych konsumentów energii. Ponadto, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by agresja rosyjska w sposób szybki i zdecydowany była odepchnięta poprzez nasze zwiększone wsparcie dla Ukrainy - tłumaczył Andrzej Duda.


IAR/PAP/dad

Rokowania pokojowe po wyzwoleniu Chersonia? Doniesienia rosyjskich mediów niezależnych

07.11.2022 22:03
Rosyjskie media niezależne podają, że po wyzwoleniu przez ukraińską armię Chersonia, Kijów może rozważyć rozpoczęcie rokowań pokojowych.

Przewodniczący KEP spotkał się z ambasadorem Ukrainy. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej

08.11.2022 16:18
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, spotkał się we wtorek w Warszawie z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowa dotyczyła pomocy charytatywnej i duszpasterskiej Kościoła w Polsce na rzecz uchodźców wojennych oraz działań pomocowych, świadczonych przez Kościół na terenach bezpośrednio objętych wojną.

Unia wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 mln ton zboża, z czego połowę przez Polskę

08.11.2022 17:55
Do końca października Unia Europejska wyeksportowała z Ukrainy drogą lądową prawie 15 milionów ton zboża, z czego połowę przez Polskę. Tak wynika z zestawienia Komisji Europejskiej, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.