Polskie Radio
Section05
Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki: rodzina Ulmów to symbol Polaków ratujących Żydów

Rodzina Ulmów, która zostanie beatyfikowana 10 września, stała się symbolem Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej – powiedział Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jego zdaniem beatyfikacja ta pogłębia więzi katolicko-żydowskie.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie POLSKA Żydzi historia Polski Holokaust II wojna światowa aktualności katolickie Kościół Stanisław Gądecki

"Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią". Przewodniczący Episkopatu przed zbliżającą się beatyfikacją

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią na co dzień. Jak podkreślił, są też wzorem dla każdego chrześcijanina, by dzielić się miłością z każdym człowiekiem.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie POLSKA Żydzi historia Polski Holokaust II wojna światowa aktualności katolickie Kościół Stanisław Gądecki

Przewodniczący KEP powitał nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Zapewnił o modlitwie

- W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w naszej ojczyźnie pragnę bardzo serdecznie powitać Księdza Arcybiskupa oraz zapewnić o modlitwie w Jego intencji - napisał  ks. abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski do ks abp. Antonio Guido Filipazziego nominowanego przez papieża Franciszka na nuncjusza apostolskiego w Polsce we wtorek.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki papież papież Franciszek Kościół katolicyzm Kościół katolicki

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Abp. Gądecki: pojednanie musi być budowane na prawdzie, zło rozliczone

Polska i Ukraina muszą wreszcie powiedzieć "udzielamy przebaczenia i prosimy o nie" - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w Parośli w Ukrainie, gdzie w 1943 roku rozpoczęła się rzeź wołyńska. Dodał, że pojednanie musi być budowane na prawdzie, zło rozliczone, a ciała zamordowanych należy złożyć do grobów.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki Kościół katolicki historia Polski POLSKA Ukraina aktualności katolickie społeczeństwo Rzeź Wołyńska

Abp. Gądecki przybył na Ukrainę. Odprawił mszę św. w miejscu rozpoczęcia rzezi wołyńskiej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w Parośli na Ukrainie - we wsi, w której dokonano pierwszej ze zbrodni ludobójstwa na Polakach, nazywanego rzezią wołyńską. Eucharystia jest częścią pielgrzymki przebaczenia i pojednania Kościołów Rzymskokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Stanisław Gądecki ludobójstwo Rzeź Wołyńska pamięć HISTORIA

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra Stanisław Gądecki konstytucja 3 Maja Ulmowie Częstochowa społeczeństwo

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Gądecki zaprasza 3 maja na Jasną Górę

Niech Matka Boża Królowa Polski wyprasza naszej ojczyźnie i nam wszystkim potrzebne łaski, a przede wszystkim pokój dla całego świata - powiedział we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zapraszając na uroczystości na Jasnej Górze, które odbędą się 3 maja.
Zobacz więcej na temat:  3 Maja Msza święta Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

Dziś Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Abp Gądecki: spróbujmy odpoczywać przy Chrystusie

W Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Biblijna, która inauguruje 15. Tydzień Biblijny. Odbędzie się też 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. - Powinniśmy mieć pragnienie przebywania z Chrystusem, słuchania Jego Słowa i życia nim w naszej codzienności - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Stanisław Gądecki Biblia wiara Jezus Chrystus społeczeństwo religia POLSKA

WYWIAD Abp Gądecki: Kościół poddawany jest naciskom, ale jego zadaniem jest wierność Ewangelii

- Jesteśmy wezwani do stawiania czoła otaczającemu nas światu, bez zamykania się w gettach - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że zadaniem Kościoła nie jest jednak bezrefleksyjne podążanie z duchem czasów i propozycjami, które bywają zmienne.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki POLSKA Kościół Kościół katolicki Wydarzenia społeczeństwo

"Idźmy z radością na spotkanie Zmartwychwstałego Pana". Życzenia Przewodniczącego Episkopatu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji Świąt Wielkiej Nocy powiedział "idźmy z radością na spotkanie Zmartwychwstałego Pana, aby przemieniał nasze życie, napełniając je sensem i przywracając nam nadzieję".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc Kościół katolicki Jezus Chrystus społeczeństwo Stanisław Gądecki Episkopat Polski