Polskie Radio
Section05
Stanisław Gądecki

Abp Gądecki: ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do wiernych specjalny list z okazji 20. rocznicy ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Nawiązał w nim do sytuacji na Ukrainie. "Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Ukraina aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo

Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół katolicki Jasna Góra Episkopat Polski wojna 2022 Ukraina

"Zło nigdy nie ma ostatniego słowa". Abp Gądecki wzywa do modlitwy za Ukrainę

- Zło, w jakiejkolwiek postaci, nie ma ostatniego słowa. Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa, do prawdy i do miłości - mówił podczas liturgii Wielkiego Piątku przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Duchowny wezwał wiernych do modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki Ukraina wojna 2022 Triduum Paschalne Stanisław Gądecki

Wielki Piątek. Abp Gądecki: jako chrześcijanie oparcie znajdujemy w Chrystusie

Wielki Piątek to dla chrześcijan dzień zadumy nad Męką Chrystusa. Obraz Golgoty szczególnie wyraźny i przytłaczający jest dziś, w obliczu wojny na Ukrainie. - Pośród wojny trudno znaleźć punkt oparcia. Jako chrześcijanie znajdujemy go w Chrystusie, który w Wielki Piątek poniósł śmierć, został złożony do grobu i zmartwychwstał - mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Gądecki Jedynka Ukraina Wielkanoc Kościół katolicki papież wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie. Abp Stanisław Gądecki wręczył papieżowi dokument dot. skutków Ost-Politik Watykanu

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, poinformował, że wręczył papieżowi Franciszkowi opracowanie na temat nieszczęsnych skutków Ost-Politik Watykanu w stosunku do Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół wiara papież Franciszek Stanisław Gądecki wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Patriarcha Konstantynopola do Polaków: cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I spotkał się z uchodźcami w Warszawie. Pogratulował Polakom i innym nacjom hojności oraz gościnności. - Dosłownie oddaliście swoje domy i swoje serca bliźnim. Cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności - podkreślał prawosławny patriarcha. Obecny przy tym był również abp Stanisław Gądecki. Wcześniej hierarchowie odbyli prywatną rozmowę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Stanisław Gądecki Episkopat Polski Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie uchodźcy

Prywatna audiencja abp. Gądeckiego u papieża Franciszka. Duchowni porozmawiali o Ukrainie

Aktualne kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie wojny na Ukrainie były głównym tematem spotkania arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w Watykanie. Rozmowa Ojca Świętego z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski trwała 45 minut.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan aktualności katolickie wiara Kościół Stanisław Gądecki wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni chrześcijaństwo papież Franciszek papież

Polacy wspierają Ukraińców. KEP: wyrażamy wdzięczność za postawę otwartości wobec potrzebujących

Podczas konferencji prasowej po Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczący gremium abp Stanisław Gądecki dziękował za chrześcijańską postawę Polaków wobec uchodźców. W wydanym oświadczeniu wyrażono głębokie poruszenie tragedią wojny. - Zdecydowanie potępiamy ataki skierowane przeciwko ludności cywilnej - podkreślił arcybiskup.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara chrześcijaństwo Stanisław Gądecki Ukraina wojna 2022

Abp Gądecki: jesteśmy poruszeni bohaterstwem ukraińskiego społeczeństwa

- Drodzy Siostry i Bracia z Ukrainy, za wasze umiłowanie Boga i heroiczną miłość do Ojczyzny należy się wam wszystkim szacunek i uznanie. W imieniu pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce po raz kolejny zapewniam was o naszej życzliwości, przyjaźni, wsparciu duchowym i materialnym - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu telewizyjnym na Środę Popielcową.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina wojna na Ukrainie Kościół katolicki aktualności katolickie Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

"Kolejna odsłona działania antychrześcijańskiego". Abp Gądecki potępił działania Rosji na Ukrainie

Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski stanowczo potępił działania Rosji i Władimira Putina na Ukrainie. Jak podkreślił, jest to "niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Stanisław Gądecki Ukraina pomoc wiara aktualności katolickie chrześcijaństwo

"Niech nasz modlitewny wysiłek będzie wołaniem". Apel abp Gądeckiego do biskupów Rosji i Ukrainy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w liście do biskupów prawosławnych i katolickich Rosji oraz Ukrainy, w tym prawosławnego Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, zaapelował o wspólną modlitwę o pokój. Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podziękował "za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i wsparcia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja Kościół Stanisław Gądecki społeczeństwo

"Głębokiego światła wiary". Abp Gądecki złożył życzenia świąteczne prawosławnym

Arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki złożył życzenia bożonarodzeniowe prawosławnym. "Życzę pokoju, który jest owocem przebaczenia i dojrzałej miłości chrześcijańskiej oraz stanowi niezbędny warunek wzrastania i dojrzewania kolejnych pokoleń" - napisał w specjalnym przesłaniu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki chrześcijaństwo prawosławie święta Boże Narodzenie

WYWIAD Boże Narodzenie. Przewodniczący KEP: żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga

- Skutkiem oddalenia od Boga jest brak pokoju między narodami oraz w przestrzeni życia publicznego - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "Chrystus, rodząc się w ekstremalnym ubóstwie, wskazuje, że żadne ubóstwo nie jest racją, by odrzucić Boga". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie społeczeństwo Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo święta Stanisław Gądecki

"Jesteśmy gotowi pomagać". Rada Stała KEP zabrała głos ws. migrantów

Przewodniczący Rady Stałej KEP abp Stanisław Gądecki poinformował, że rada jest gotowa pomagać wszystkim, którzy wyrażą wolę przybycia i osiedlenia się w naszym kraju. Podkreślił również, że będą robić to według parwa i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja Episkopat Polski Caritas społeczeństwo Stanisław Gądecki imigranci w Europie