Polskie Radio
Section05
Stanisław Gądecki

"Zachęcam biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach św.". Apel abp. Gądeckiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji i osób, które czują obawę przed zarażeniem - podano w wydanym komunikacie przewodniczącego KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Kościół Kościół katolicki Msza święta aktualności katolickie

Abp Gądecki: zachęcam do inicjatywy #ThankYouJohnPaul2

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, zachęca do wzięcia udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla świętego Jana Pawła II. Akcja związana jest z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół religia

75. rocznica wyzwolenia Dachau. Przewodniczący KEP: to dzień pamięci i modlitwy o pokój i pojednanie

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy doświadczyli cierpienia. Niech to będzie wyraz naszej czci i solidarności wobec męczenników oraz prośba do Boga o pokój i pojednanie dla wszystkich - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau.
Zobacz więcej na temat:  Dachau II wojna światowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne historia Polski Stanisław Gądecki Episkopat Polski aktualności katolickie Kościół POLSKA

"Susza uderza w setki tysięcy rolników". Apel abp. Gądeckiego o modlitwę o deszcz

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych i ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. "Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw, ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby" - napisał w apelu przewodniczący Episkopatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki susza rolnictwo

Transmisje nabożeństw. Cezary Kościelniak: ludzie tęsknią za kościołem

- Trwa dyskusja, czy po pandemii ludzie wrócą do kościołów w Polsce tak licznie, jak zwykle. Może będzie spadek ilości wiernych, ale za to wzrost jakości. Na pewno wrócą ci, którzy czują głód kościoła - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Cezary Kościelniak, filozof antropolog (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Tomasz Terlikowski społeczeństwo papież Franciszek Stanisław Gądecki

Przewodniczący KEP apeluje o proporcjonalne kryterium ustalania liczby wiernych w kościele

Na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów - zwraca uwagę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Episkopat Polski Stanisław Gądecki koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia

"Życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do wydarzeń dziejowych". Orędzie abp. Gądeckiego

- Autentyczne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem prowadzi człowieka do nawrócenia i budzi fascynację, która każe zostawić wszystko, aby oddać nasze życie na służbę bliźnim – podkreślił w telewizyjnym orędziu wielkanocnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Episkopat Polski Stanisław Gądecki

"Zmienia się forma, nie sens". Przewodniczący Episkopatu o Triduum Paschalnym

Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania Triduum Paschalnego, ale nie zmienia się jego sens - podkreśla Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Poprosił o modlitwę i wsparcie dla osób, które podczas Triduum i Wielkanocy, będą pomagały chorym, samotnym i wszystkim potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół koronawirus Koronawirus w Polsce aktualności katolickie Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo religia

"Jest bramą wprowadzającą nas w liturgię Wielkiego Tygodnia". Abp Gądecki o Niedzieli Palmowej

- Niedziela Palmowa jest bramą wprowadzającą nas w liturgię Wielkiego Tygodnia - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Dodał, że pierwszy raz w procesjach nie uczestniczą wierni. - Dzisiaj - ze względu na epidemię - gałązki palmowe niesie tylko "reszta Izraela" - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Niedziela Palmowa Koronawirus w Polsce Wielkanoc religia Stanisław Gądecki

Kościół w czasie pandemii. Abp Gądecki o zasadach spowiedzi w Wielkim Tygodniu

- Wytyczne księży biskupów przypominają o wspomnianej w katechizmie możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich, w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba, po rachunku sumienia, zbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności - mówił w orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  Kościół POLSKA wiara Stanisław Gądecki Koronawirus w Polsce aktualności katolickie społeczeństwo katolicyzm

"Stańmy ponad politycznymi podziałami w imię wspólnego dobra". Apel abp. Gądeckiego

- Apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich - oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zachęcił do porozumienia ponad podziałami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Kościół polityka Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie 2020

Abp Stanisław Gądecki wygłosi nadzwyczajne orędzie przed Wielkim Tygodniem

Przewodniczący Episkopatu, arcybiskup Stanisław Gądecki, w sobotę przed Niedzielą Palmową wygłosi nadzwyczajne orędzie wprowadzające katolików w Polsce w Wielki Tydzień. Orędzie zostanie wyemitowane tego dnia o godzinie 20.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej oraz w innych środkach społecznego przekazu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Stanisław Gądecki Wielkanoc chrześcijaństwo