Redakcja Polska

Stosunki polsko-ukraińskie. Jakub Kumoch: podzielenie nas to dla Rosji ważny cel

23.12.2022 11:41
Prezydencki minister Jakub Kumoch powiedział "DGP", że "wszelkie rosyjskie agresje wzmagają współpracę polsko-ukraińską". - Podzielenie nas jest dla Rosji ważnym celem, jego następstwem wchłonięcie Ukrainy przy biernej postawie Polski. My się na to nie zgadzamy, bo utracilibyśmy bezpieczeństwo - oświadczył.
Jakub Kumoch w DGP: wszelkie rosyjskie agresje wzmagają współpracę polsko-ukraińską
Jakub Kumoch w "DGP": wszelkie rosyjskie agresje wzmagają współpracę polsko-ukraińskąKPRP/Eliza Radzikowska-Białobrzeska

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w wywiadzie opublikowanym w świątecznym magazynie "Dziennika Gazety Prawnej" zwracał uwagę, że "jeżeli dzisiaj chcemy z Ukrainą pojednania, musimy uznać równoległość naszych historii. I obu języków".

- Musimy też przyswoić sobie prawdę, że potencjał ludnościowy obu państw jest zbliżony i że supremacjonizm prowadzi donikąd. Musimy też pamiętać o krzywdach - bez żadnego symetryzmu, ale w różnych epokach różnie się te krzywdy rozkładały. Prawda jest podstawą budowy relacji między narodami - zaznaczył Kumoch.

Ambicje Rosji

Prezydencki minister wyraził też pogląd, że Rosja chce zarządzać procesami w Europie Wschodniej, a zarządza nimi à rebours. - Prosty przykład to relacje Warszawy i Kijowa. Podzielenie nas jest dla Rosji ważnym celem, jego następstwem zaś - w jej rozumieniu - wchłonięcie Ukrainy przy biernej postawie Polski. My się na to nie zgadzamy, bo oznaczałoby to dla nas utratę bezpieczeństwa. W związku z czym wszelkie rosyjskie agresje wzmagają współpracę polsko-ukraińską - podkreślił.

- Na przykład obecna inwazja rosyjska uświadomiła i Warszawie, i Kijowowi, że oto te dwa państwa bliskie sobie prowadziły rozmowę w stanie deficytu zaufania. Przyjaźń Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego polega na tym, że obaj okazali sobie szacunek i zaufanie. I istotnie na tym polu wiele się zmieniło - dodał szef BPM.

Odnosząc się do przyszłości Ukrainy, Kumoch postawił pytanie, czy na Zachodzie przyjmie ona postawę "zachwyconego naśladowcy", czy postawę dumną - "ejże, obroniliśmy was przed Rosją, będziemy partnerem".

"Zależy nam na Ukrainie, która wierzy w siebie"

- Zawsze powtarzam, że bylibyśmy tej dumnej Ukrainy najlepszym sąsiadem, bo zależy nam na takiej Ukrainie, która wierzy w siebie. Chcemy z nią współtworzyć region. Ale również z Litwą, demokratyczną Białorusią i innymi państwami. Dumny region - powiedział.

Na uwagę, że na Rosję nikt nie czeka, Kumoch odparł: "Nie, bo Rosja jest obca". - Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Polacy to nasi. Rosjanie nie są nasi. Rosja jest sprawcą wieków cierpień całego naszego regionu. Nie ma też w niej nic z dziedzictwa choćby trochę podobnego do I Rzeczypospolitej. Rosja jest głęboko nieeuropejska i niechrześcijańska, a to, co wydaje nam się europejskie i chrześcijańskie, jest w niej wyłącznie fasadą - podkreślił.

 

PAP/IAR/dad

Ambasador Polski na Ukrainie odznaczony ukraińskim Krzyżem Zasługi. "Dziękuję za wysokie wyróżnienie"

22.12.2022 14:27
Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki odznaczony ukraińskim Krzyżem Zasługi. Polskiego dyplomatę odznaczył dowódca Armii Ukrainy Walerij Załużnyj.

Szef MON Mariusz Błaszczak: Patrioty sprawdzą się na Ukrainie

22.12.2022 15:18
Decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed atakami terrorystycznymi rosyjskimi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy - powiedział w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Andrzej Duda spotkał się z Wołodymirem Zełenskim w podrzeszowskiej Jasionce

22.12.2022 18:51
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem.

Kreml oskarża Ukrainę o przeciąganie wojny i dąży do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa

23.12.2022 09:29
Putin i Kreml konsekwentnie kontynuują narrację, podważającą suwerenność Ukrainy i oskarżającą ją o "przeciąganie wojny", dążąc do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).