Redakcja Polska

Gitanas Nauseda: Litwa, Ukraina i Polska od stuleci bronią europejskich wartości

28.01.2023 08:30
Dziś historia jest pisana krwią ukraińskich bohaterów - powiedział prezydent Litwy, zwracając się w przemówieniu online do studentów Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.
Gitanas Nauseda
Gitanas NausedaPAP/VALDA KALNINA

Litwa, Ukraina i Polska od stuleci musiały bronić fundamentalnych wartości Europy: wolności, godności i praworządności, za co nie raz trzeba było płacić najwyższą cenę; dziś historia jest pisana krwią ukraińskich bohaterów - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, zwracając się w piątek w przemówieniu online do studentów Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.

"Dziś Europa jest tutaj - w Wilnie, Warszawie, na polach i w miastach Ukrainy, gdzie bohaterowie piszą historię własną krwią. Kiedy Rosja próbuje zniszczyć samą ideę Europy i jej solidarność, Ukraina pozostaje wierna sobie i kontynuuje walkę" - podkreślił prezydent Nauseda. 

Reszta Europy nie ma innego zadania, niż pomaganie i wspieranie Ukrainy wszelkimi możliwymi sposobami, to nasz moralny obowiązek - dopowiedział.

"Drodzy studenci, gdy skończycie studia i wrócicie do swoich stolic lub do Brukseli, proszę, zawsze stawajcie w obronie tego, co słuszne - wolności i demokracji" - zwrócił się do młodych ludzi Nauseda.

Wystąpienie prezydenta Litwy było częścią obchodów Ukraińskich i Litewskich Dni Narodowych w Kolegium Europejskim w Natolinie. Przed Nausedą do pochodzących z ponad 30 krajów świata studentów uczelni zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski, który później odpowiadał na pytania zgromadzonych.

PAP/ks

Kwestie bezpieczeństwa i Ukrainy. Szef MSZ Polski bierze udział w konferencji "Snow Meeting"

20.01.2023 12:42
Wsparcie Zachodu dla Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa to główne tematy tegorocznego "Snow Meeting" na Litwie. W spotkaniu bierze udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Estonia, Łotwa i Litwa wezwały Niemcy do niezwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard

22.01.2023 10:26
Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich wezwali Niemcy do niezwłocznego przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

Sankcje UE na Rosję przedłużone. Dodatkowe embargo na ropę, węgiel i złoto

27.01.2023 17:33
Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o pół roku, czyli do końca lipca. Dziś zostały sfinalizowane wszystkie procedury. Przedwczoraj zielone światło dla przedłużenia dali ambasadorowie unijnych krajów - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.