Redakcja Polska

Litewski minister obrony: Rosja chce zastraszyć kraje wspierające Ukrainę

26.03.2023 13:03
Rosja chce zastraszyć kraje wspierające Ukrainę - napisał w sieciach społecznościowych litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina, który wczoraj ogłosił, że do 1 lipca Rosja umieści na Białorusi taktyczną broń jądrową.
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskander
Rosja posiada środki przenoszenia broni jądrowej, m.in. rakiety typu Kalibr czy Iskander Shutterstock.com / edia_works

Zdaniem Arvydasa Anuszauskasa, Rosja podejmuje nowe kroki, które mają wywołać niezadowolenie zachodnich polityków związane ze wspieraniem walczącej Ukrainy lub po prostu zastraszyć państwa, które przekazują jej pomoc. Dodał, że rosyjskie plany nie powinny być przedmiotem szczególnej reakcji. - Nie warto się tym przejmować lub panikować i pytać 'co teraz będzie?' Obrona kraju NATO przed groźbą użycia broni nuklearnej jest zagwarantowana i to niezależnie o od tego, czy jest ona rozmieszczona na zachód, na wschód, czy na północ od naszych granic - napisał polityk, przypominając, że Sojusz graniczy z rosyjskimi obwodami kaliningradzkim i leningradzkim oraz z Białorusią.

Zdaniem ministra, zapowiedź rosyjskiego dyktatora świadczy jedynie o jego obawach przed wzmocnieniem wschodniej flanki NATO. Szef litewskiego resortu obrony podkreślił też, że przygotowanie w ciągu trzech miesięcy miejsca do umieszczenia broni atomowej jest w zasadzie niewykonalne, dlatego Kreml prawdopodobnie wykorzysta już istniejącą na Białorusi infrastrukturę. Anuszauskas dodał, że Stany Zjednoczone również umiarkowanie oceniają krok Władimira Putina i nie zamierzają zmieniać żadnego ze swoich planów odstraszania nuklearnego.

Władimir Putin w wywiadzie dla propagandowego kanału Rossija24 zapowiedział, że rosyjskie głowice jądrowe zostaną rozmieszczone na terytorium Białorusi. Dyktator stwierdził, że do 1 lipca Rosja skończy budowę odpowiednich magazynów.


IAR/dad

Barbarzyństwo Rosjan nie ma granic. Ostrzelali punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu

25.03.2023 17:22
- Okupanci rosyjscy nadal ostrzeliwują miejsca, gdzie cywilom udzielana jest pomoc - powiedział szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin, który poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii punkt wydawania pomocy humanitarnej w Chersoniu.

Polska będzie produkować więcej amunicji. Premier Morawiecki: uruchomimy nowe linie technologiczne

25.03.2023 16:11
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, "Polska zamierza uruchamiać nowe linie technologiczne do produkcji amunicji". Szef rządu mówił o tym w rozmowie z RMF FM. Zapowiedział też starania o jak najszybsze zwielokrotnienie produkcji.

Rosja zapowiada broń nuklearną na Białorusi. "Kolejny krok w stronę destabilizacji tego kraju"

26.03.2023 10:36
W sobotę Władimir Putin rzekomo podjął decyzję o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi na prośbę Alaksandra Łukaszenki. Poinformowano, że Federacja Rosyjska nie przekaże Białorusi taktycznej broni jądrowej, ale rozmieści ją i przeszkoli wojsko. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow uważa, że słowa Władimira Putina o broni taktycznej na Białorusi to kolejny krok w stronę destabilizacji tego kraju.

80 lat temu miała miejsce Akcja pod Arsenałem

26.03.2023 11:22
Akcja pod Arsenałem była jedną z najsłynniejszych oraz najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia w trakcie II wojny światowej.