Redakcja Polska

"W Niemczech wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu". Szef BBN z wizytą w Berlinie

29.03.2023 09:17
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Jacek Siewiera, który od poniedziałku, na zaproszenie doradcy kanclerza ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Jensa Ploetnera, przebywał w Niemczech, powiedział, że "wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu". Wskazał też, że nastąpiła zmiana polityki RFN, choć w samym niemieckim społeczeństwie poglądy prorosyjskie nie są rzadkością.
Jacek Siewiera: w Niemczech wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu.
Jacek Siewiera: w Niemczech wrażliwość na głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu.Tobias G. Sommer/Shutterstock

Szef BBN spotkał się m.in. z Jensem Ploetnerem, z szefową komitetu obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack Zimmerman i ministrem finansów Christianem Lindnerem. Rozmowy z niemieckimi politykami "były skupione głównie wokół aspektów bezpieczeństwa w wymiarze sojuszniczym, koalicyjnym, natowskim, zwłaszcza przed zbliżającym się szczytem w Wilnie, ale również na aspekcie relacji bilateralnych polsko niemieckich, w których aspekt bezpieczeństwa jest jednym z absolutnie kluczowych w tak trudnych czasach".

Praca nad wzajemnym zaufaniem

- W czasach wojny zaufanie jest podstawą do właściwej percepcji zagrożeń, zaufanie jest też jedyną bramą, która prowadzi do właściwej reakcji w obliczu zagrożenia i właściwego oparcia w sojuszniku. Stąd też praca nad zaufaniem wzajemnym strony polskiej i niemieckiej jest jednym z kluczowych aspektów, zwłaszcza gdy zaufanie ma być oparte o relacje partnerskie - podkreślił szef BBN i dodał, że "takie właśnie relacje były przedmiotem tych rozmów".

Budowanie takich relacji to "proces, nad którym zawsze musimy pracować, w niektórych aspektach ten wysiłek musi być większy, ale widzimy też zmianę pozycji niemieckich, widzimy pewną zmianę stanowisk". - W ten weekend na Ukrainę dotarło (z Niemiec) 18 czołgów Leopard, 40 bojowych wozów piechoty Marder - wskazał.

- Gdybyśmy tę rozmowę prowadzili rok temu takie działanie byłoby nie do pomyślenia, nie tylko dla nas, ale również dla Urzędu Kanclerskiego czy dla części moich dzisiejszych interlokutorów. Jest to kluczowy dowód, że zmiana polityki niemieckiej ma miejsce - podkreślił szef BBN. Przypomniał jednocześnie, że w samym społeczeństwie niemieckim "nawet poglądy prorosyjskie nie są rzadkością".

Polacy w niemieckiej debacie

Zdaniem Jacka Siewiery obecność polskich polityków, analityków i publicystów w trwającej po stronie niemieckiej debacie "nigdy nie była bardziej potrzebna niż teraz". - Odnoszę wrażenie, że właśnie teraz istnieje pewna wrażliwość na sposób postrzegania bezpieczeństwa, sposób postrzegania rosyjskiego imperializmu takim, jaki on jest w rzeczywistości, jakim się objawił w ciągu ostatniego roku, ale również jakim on się objawia, że będzie w najbliższych latach - zauważył.

Każdy z jego rozmówców, "mimo że z różnym poziomem determinacji podnosił, że Rosja wstąpiła na ścieżkę konfrontacyjną z Zachodem". - Ta ścieżka przejawia się nie tylko w bieżącej polityce, ale w zmianie sposobu nauczania dzieci w szkołach, zmianie w sposobie finansowania przemysłu, w zmianie zapotrzebowania, jakie strona Federacji Rosyjskiej składa w swoich zakładach przemysłowych - zwrócił uwagę Jacek Siewiera.

- Całokształt tych działań sugeruje, że Federacja Rosyjska na ścieżce do konfrontacji pozostanie przez wiele, wiele lat. Te ryzyka są tu dostrzegane. A przynajmniej wrażliwość na głos Europy Centralnej, głos Polski jest większa niż jeszcze rok temu - podsumował.


PAP/dad

Komisarz Thierry Breton: nadszedł czas oddać Ukrainie amunicję z magazynów

27.03.2023 18:33
Nadszedł czas, by kraje UE amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddały Ukrainie - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Podkreślił determinację, by przemysł obronny w Europie zwiększył długofalowo swoją zdolność produkcyjną.

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Szef MON spotkał się z rumuńskim odpowiednikiem. Rozmowy o wojnie w Ukrainie i wschodniej flance NATO

28.03.2023 14:07
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas wtorkowych konsultacji międzyrządowych w Bukareszcie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Angelem Tilvarem. Rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9 - poinformował resort obrony.