Redakcja Polska

Rząd chce skuteczniejszej ochrony m.in. Baltic Pipe przed terroryzmem

05.05.2023 15:34
Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji, umożlwiający polskiemu wojsku reagowanie na ataki terrorystyczne wobec gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe i innej infrastruktury energetycznej na morzu.
27 września 2022 roku to data otwarcia gazociągu Baltic Pipe.
27 września 2022 roku to data otwarcia gazociągu Baltic Pipe.gaz-system.pl

Jak podała w czwartek kancelaria premiera, podczas czwartkowych obrad Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez resort obrony projekt nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.

Autorzy projektu uzasadnili, że przepisy te mają zapewnić polskiemu wojsku możliwość skutecznego oddziaływania na zagrożenia terrorystyczne z morza i powietrza, których nie można zneutralizować środkami pozostającymi w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych. Proponowane przepisy przewidują umożliwienie użycia sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu w tym: gazociągowi Baltic Pipe i innym, obiektom i instalacjom zapewniającym dostęp do portów, morskim farmom wiatrowym, podmorskim sieciom elektroenergetycznym i światłowodowym.

Nowe uprawnienia ministra obrony narodowej

Zgodnie z proponowanymi zmianami, znowelizowany ma zostać przepis uprawniający ministra obrony narodowej do wydania decyzji o zatopieniu wrogiego statku lub obiektu pływającego będącego zagrożeniem terrorystycznym. Projektowana ustawa uszczegóławia te przepisy. Szef MON w swojej decyzji ma określać oddziały, które będą miały neutralizować zagrożenie terrorystyczne oraz środki, które mają zostać do tego użyte. Podkreślono przy tym, że rozwiązanie to jest przewidziane wyłącznie na wyjątkowe sytuacje, gdy nie będzie już żadnych innych możliwości reagowania.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją, stosowanie niezbędnych środków przymusu bezpośredniego będzie następować w taki sposób, aby zminimalizować zagrożenie dla osób postronnych, wyrządzić możliwie najmniejszą szkodę osobom, przeciwko którym środki zostały użyte oraz ograniczyć zniszczenie wrogiego statku lub obiektu pływającego, innych statków oraz infrastruktury portowej. W nowych przepisach wskazano też, że obszar prowadzenia działań antyterrorystycznych na morzu ma zostać rozszerzony na całość polskich obszarów morskich.

"Oddziały i pododdziały SZ RP będą podporządkowane Dowódcy Operacyjnemu RSZ. Dowódca Operacyjny RSZ będzie wydawał rozkaz o użyciu środków przymusu bezpośredniego, broni i innego uzbrojenia w określonej sytuacji, w sposób adekwatny do zagrożenia oraz w granicach zasad określonych w wiążących RP ratyfikowanych umowach międzynarodowych" - głosi projekt.

Postępowanie w przypadku ataku terrorystycznego

Proponowana nowela reguluje też postępowanie w przypadku ataku terrorystycznego z użyciem obcego cywilnego statku powietrznego. Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami, będzie można go zniszczyć. "Będzie to jednak możliwe tylko w sytuacji ostatecznej, gdy atakowi nie można zapobiec za pomocą innych środków, a na pokładzie samolotu nie ma żadnych osób lub na pokładzie znajdują się wyłącznie osoby, które zamierzają użyć statku do ataku o charakterze terrorystycznym" - wskazuje KPRM.

Projekt zakłada też, że na terenie basenu portowego w Świnoujściu powstanie stała baza Straży Granicznej. Według autorów, umożliwi to stałą obecność i dyżurowanie jednostek Straży Granicznej w tym miejscu.

Projektowane przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.


PAP/dad

Himarsy w Polsce już w maju. Szef MON: pierwsi żołnierze zostali już przeszkoleni

05.05.2023 12:45
Przebywający w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu polskie wojsko będzie dysponować systemami artylerii rakietowej HIMARS. Szef resortu obrony odwiedził zakłady zbrojeniowe koncernu Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas, gdzie obejrzał wyrzutnie, które wkrótce trafią do Polski.

Hipersoniczny Kindżał zestrzelony przez Ukraińców. To pierwszy taki przypadek

05.05.2023 13:47
Ukraiński portal Defense Express, który dotarł do zdjęć wraku rakiety, podaje, że "Ukraińcom po raz pierwszy udało się zestrzelić rosyjską ponaddźwiękową rakietę „Kindżał”". Pocisk prawdopodobnie padł ofiarą systemu Patriot.

Rosja wycofuje okręty z Krymu. Ostatnim razem zrobiła to ponad 80 lat temu

05.05.2023 15:42
Rosyjskie okręty wojenne są wycofywane z Krymu w obawie przed ukraińskimi rakietami. Informują o tym ukraińskie media, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Okręty Floty Czarnomorskiej wycofywane są z Sewastopola z powrotem do Rosji - do portu Noworosyjsk na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.