Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: Witold Pilecki był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej

25.05.2023 11:27
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie zamordowany przez komunistów został rotmistrz Witold Pilecki. - Był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda w 75. rocznicę śmierci rotmistrza.
W ceremonii złożenia wieńca pod tablicą upamiętniającąWitolda Pileckiego prezydentowi towarzyszyli córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i weteran Janusz Walędzik
W ceremonii złożenia wieńca pod tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego prezydentowi towarzyszyli córka rotmistrza Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz i weteran Janusz WalędzikPAP/Mateusz Marek

Przypominając życiorys rotmistrza, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rotmistrz Witold Pilecki walczył o wolną Polskę do samego końca. - Mimo, że mógł po II wojnie światowej pozostać na Zachodzie, gdzie dołączył do 2. Korpusu po opuszczeniu obozu jenieckiego po Powstnaniu Warszwskim i ocalić życie, to zdecydował się wrócić do kraju po wojnie - wskazał.

- Wrócił do tej Polski, którą do samego końca chciał oswobodzić, wyzwolić i ostatecznie tu właśnie, dokładnie 75 lat temu, 25 maja 1948 roku, został rozstrzelany przez komunistów w wyniku zbrodni sądowej - powiedział Andrzej Duda.

Rotmistrz Witold Pilecki "światowym symbolem bohatera"

Prezydent Duda wskazął, że rotmistrz Witold Pilecki jest bohaterem walki z oboma totalitaryzmami - niemieckim i sowieckim. Wyraził satysfakcję, że dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony przez Parlament Europejski.

- Tak - rotmistrz Witold Pilecki, bez wątpienia postać niezwykła, wielki patriota, człowiek niezwykłej szlachetności - jest światowym symbolem bohatera walki z totalitaryzmami. Walczył z oboma totalitaryzmami o wolność swojej ojczyzny, o prawa człowieka - podkreślił Andrzej Duda.

Śmierć bohatera w sowieckim więzieniu

Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym, został stracony z wyroku władz komunistycznych 25 maja 1948 roku. Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony przez komunistyczne władze o działalność szpiegowską. Przez blisko rok był torturowany w areszcie. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział, że "Oświęcim to była igraszka".

Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

IAR/PAP/ho

W Dniu Pamięci Ofiar Represji minister kultury Ukrainy i konsul RP złożyli kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni

21.05.2023 16:34
W Dniu Pamięci Ofiar Represji politycznych minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko i konsul RP w Kijowie Jacek Gocłowski złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar komunizmu w podkijowskiej Bykowni, gdzie pochowani są m.in. Polacy z listy katyńskiej, zamordowani przez sowieckie służby w 1940 roku. 

W Białymstoku zakończyło się posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej

23.05.2023 09:51
W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zakończyła swoje trzydniowe posiedzenie Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. Zaprezentowano najnowsze publikacje związane z działalnością komisji.

Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej" w Wilnie. "Chcemy pokazać, że wśród ofiar byli mieszkańcy Kresów II RP"

24.05.2023 11:45
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbywa się dziś konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć". Jej organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Polski w Wilnie.