Redakcja Polska

47. pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy

08.09.2023 08:12
Uzbrojenie zostanie zakupione przez rząd USA od amerykańskich koncernów zbrojeniowych w ramach długoterminowego programu Ukraine Security Assistance Initiative
Audio
  • 47. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy [posłuchaj]
47. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy
47. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy Foto: https://www.facebook.com/zelenskiy.official

Pentagon ogłosił kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 600 mln dolarów. Uzbrojenie zostanie zakupione przez rząd USA od ameryańskich koncernów zbrojeniowych w ramach długoterminowego programu Ukraine Security Assistance Initiative.

To już 47. pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Zawiera on sprzęt do utrzymania i integracji ukraińskich systemów obrony powietrznej, dodatkową amunicję do systemów rakietowych artylerii wysokiej mobilności HIMARS, pociski artyleryjskie 105 mm, sprzęt do walki elektronicznej i przeciwdziałania atakom elektronicznym, amunicję burzącą do usuwania przeszkód, sprzęt do usuwania min oraz sprzęt do konserwacji uzbrojenia. 

W odróżnieniu od sprzętu pochodzącego z obecnych zasobów Pentagonu, uzbrojenie zawarte w najnowszym pakiecie zostanie zamówione w ramach przetargów od koncernów zbrojeniowych i dostarczone w późniejszym terminie. „Stany Zjednoczone będą nadal współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie zaspokojenie natychmiastowych potrzeb na polu bitwy i długoterminowych wymagań dotyczących pomocy w zakresie bezpieczeństwa” - napisano w oświadczeniu Pentagonu.

Dotychczasowa pomoc wojskowa USA dla Ukrainy wynosi prawie 50 miliardów dolarów. Biały Dom zwrócił się do Kongresu o kolejne 24 miliardy.

IAR/ks

"Polska jest dla USA stabilnym partnerem". Marszałek Sejmu spotkała się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych

30.08.2023 09:33
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z delegacją doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała w komunikacie Kancelaria Sejmu, rozmowy dotyczyły współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa oraz wsparcia dla Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.

Każdy dzień wojny z Rosją kosztuje Ukrainę około 100 mln dolarów

04.09.2023 13:46
Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 proc. - powiadomił w poniedziałek ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Sekretarz stanu USA: widzimy postępy w ukraińskiej kontrofensywie

06.09.2023 16:00
Stany Zjednoczone dostrzegają „dobre postępy” w kontrofensywie prowadzonej przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko wojskom rosyjskim – oświadczył w środę w Kijowie Antony Blinken