Redakcja Polska

Każdy dzień wojny z Rosją kosztuje Ukrainę około 100 mln dolarów

04.09.2023 13:46
Każdy dzień wojny z Rosją to dla naszego kraju wydatek w wysokości około 100 mln dolarów; są to koszty ponoszone głównie przez obywateli, którzy płacą podatki, ponieważ łączny udział wolontariuszy w finansowaniu sił zbrojnych to zaledwie około 3 proc. - powiadomił w poniedziałek ustępujący minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Wszyscy, od przedstawicieli administracji prezydenta do władz lokalnych, słyszą, że wydatki na wojnę pokrywają głównie wolontariusze.
Wszyscy, od przedstawicieli administracji prezydenta do władz lokalnych, słyszą, że wydatki na wojnę pokrywają głównie wolontariusze.Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy/ Facebook

Jego zdaniem właśnie dlatego pretensje wobec państwa nie są uzasadnione.

Wszyscy, od przedstawicieli administracji prezydenta do władz lokalnych, słyszą, że wydatki na wojnę pokrywają głównie wolontariusze. Nie, to tak nie działa - powiedział Reznikow w wywiadzie dla agencji Ukrinform.Szacunkowa wartość pomocy wojskowej, którą władze w Kijowie otrzymały od zachodnich partnerów od początku rosyjskiej inwazji, wynosi prawie 100 mld dolarów - przekazał Ukrinform w niedzielę, również powołując się na Reznikowa. Jak podkreślono, niemal 60 mld dolarów z tej kwoty przekazały Ukrainie Stany Zjednoczone.W poniedziałek Reznikow złożył w ukraińskim parlamencie (Radzie Najwyższej) prośbę o odwołanie z funkcji.


Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na czele resortu obrony stanie Rustem Umierow, dotychczasowy szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. 41-letni urzędnik, z pochodzenia Tatar krymski, uczestniczył w ostatnich miesiącach w kluczowych negocjacjach z Rosją, dotyczących m.in. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i wymian jeńców.

IAR/dad

Zbigniew Rau: Lech Kaczyński kreował unikalny model polityki wobec Rosji

04.09.2023 11:53
Goście Programu 1. Polskiego Radia mówili w audycji " Gdzie jest pan Cogito?", że prezydent Lech Kaczyński był kreatorem wschodniej polityki zagranicznej Polski. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem podmiotowości państwa polskiego w polityce zagranicznej. - Prezydent Lech Kaczyński widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę - stwierdził z kolei prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

Litwa: rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia inżynierów wojskowych

04.09.2023 12:22
Na Litwie rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia inżynierów wojskowych. Bierze w nich udział ponad 900 żołnierzy, w tym z Polski.

Rosyjskie drony spadły na terytorium Rumuni? Ukraińcy potwierdzają, Rumuni zaprzeczają

04.09.2023 15:57
Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.