Redakcja Polska

Import ukraińskiej żywności. Kijów zawiesza skargę m.in. na Polskę

05.10.2023 14:35
Ukraina zawiesiła skargę do Światowej Organizacji Handlu złożoną na Polskę, Węgry i Słowację w związku z utrzymaniem przez te kraje ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności. Przedstawiciele Kijowa oświadczyli, że chcą znaleźć "konstruktywne rozwiązanie" tej sprawy w rozmowach z całą Unią Europejską.
Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji
Ukraina zawiesiła skargę do WTO przeciwko Polsce, Węgrom i SłowacjiShutterstock/branislavpudar

We wtorek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że kontrole tranzytów ukraińskiego zboża będą się odbywały w portach litewskich. Szef resortu mówił o tym po spotkaniu z ministrami rolnictwa Ukrainy i Litwy.

Robert Telus powiedział, że wypracowane rozwiązania zabezpieczają polskich rolników, a strona litewska bierze odpowiedzialność za całą kontrolę. - Oczywiście tranzyt będzie jechał przez Polskę kontrolowany tymi samymi plombami co do tej pory, a więc nie ma tu żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - dodał minister rolnictwa.

Skarga Ukrainy do WTO

Na początku maja Unia Europejska wprowadziła zakaz importu zboża z Ukrainy do Bułgarii, na Węgry, do Polski, Rumunii i na Słowację. Ograniczenia obowiązywały do 15 września.

Dzień później w życie weszło rozporządzenie polskiego rządu w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Podobnie postąpiły rządy w Budapeszcie i Bratysławie.

Ukraina zaskarżyła te decyzje do Światowej Organizacji Handlu. Skarga została wycofana.


IAR/PAP/dad

Amerykańscy analitycy: Rosjanie wycofują swoje okręty z Sewastopola

05.10.2023 11:57
Amerykański think-tank poinformował w czwartek, że Rosjanie przenieśli część Floty Czarnomorskiej do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim. Analitycy ocenili, że to odpowiedź na zmasowane ukraińskie ataki na port w Sewastopolu, stanowiący bazę rosyjskiej floty. Od 2014 roku jest on okupowany przez Rosję.

"Być Polakiem to powód do dumy". Polonijna debata w brytyjskim parlamencie

05.10.2023 13:59
W brytyjskim parlamencie odbyła się debata "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?", która została zainicjowana przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. 

Jan Dziedziczak: bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować

05.10.2023 15:12
Bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować, o ile ma wielkie serce – powiedział w polskiej ambasadzie w Paryżu pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości sprowadzenia do kraju szczątków wybitnego podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego.