Redakcja Polska

Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal po wizycie w Kijowie: nasze wsparcie dla Ukrainy nie ustanie

28.11.2023 13:45
Polskie wsparcie dla Ukrainy nie ustanie. Byłem w Kijowie, by zapewnić, że polityka wschodnia nowej większości parlamentarnej nie tylko się nie zmienia, ale będzie intensywna i zaangażowana, również w rozwiązywanie trudnych problemów – powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.
Audio
  • Z Pawłem Kowalem, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Paweł Kowal
Paweł Kowal Forum/FotoNews/Marcin Banaszkiewicz

- Chciałem przekazać sygnał kluczowym osobom na Ukrainie, że nasza polityka wschodnia nie tylko się nie zmienia, ale będzie bardziej intensywna i zaangażowana - zarówno we wsparcie, jak też w rozwiązywanie trudnych problemów – zadeklarował w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Paweł Kowal był w ukraińskiej stolicy w sobotę. Wziął  udział w obchodach Dnia Pamięci Wielkiego Głodu. Spotkał się także z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego doradcami. Rozmawiał również z przewodniczącym Rady Najwyższej  Rusłanem Stefanczukiem, szefem komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ołeksandrem Mereżką oraz wicepremierem Ołeksandrem Kubrakowem.

Polityk podkreślił, że zapewnił swoich rozmówców, że Ukraina pozostaje ważnym partnerem Polski. - Chciałem w ten sposób zasygnalizować, że Ukraina jest dla nas partnerem, że nie ustaje i nie będzie ustawało polskie zaangażowanie we wsparcie dla społeczeństwa ukraińskiego i dla Ukrainy w ogóle – oświadczył.

- Nasz plan jest taki by relacje polsko-ukraińskie na przyszłość oprzeć o nowy traktat, nowe umowy tak by nie uciekło nam gdzieś - powiedzmy z dymem historii - to wielkie zaangażowanie Polaków na rzecz Ukraińców. W tym całym nieszczęściu wojennym ten nowy akcent w relacjach polsko-ukraińskich czyli naprawdę wielka emocjonalna przyjaźń, powstanie humanitarne w Polsce, na rzecz Ukrainy, żeby pomóc Ukraińcom, w polityce to powinno się zmieniać w pragmatyczne nowe dokumenty jak Traktat Elizejski między Francją a Niemcami. Te działania nie powinny pozostawać w sferze emocji. Emocje były dobre, ale potem trzeba robić politykę. Mój plan, i myślę plan wielu osób, które będą odpowiadały na polityką zagraniczną, polega na tym by oprzeć te relacje o nowe dokumenty prawne, a najlepiej o nowy traktat - powiedział Paweł Kowal.

Tłumaczył także, że nowa większość parlamentarna zamierza zachęcać Zachód do wspierania Ukrainy i utrzymywania jego uwagi wokół tego, co się dzieje w tym kraju.

- Cieszymy się z tego, że niedługo rozpoczną się negocjacje o rozszerzeniu Unii Europejskiej, a Ukraina i Mołdawia będą wśród tych państw, które rozpoczną - mam nadzieję - te negocjacje, a Gruzja będzie mogła otrzymać status kandydata – podkreślił polityk Koalicji Obywatelskiej. 

Z Pawłem Kowalem, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, rozmawiała Halina Ostas.

Rosja przeniosła systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego na front ukraiński

26.11.2023 16:29
Nadzwyczajne ruchy rosyjskiego transportu lotniczego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego), aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

27.11.2023 13:48
O 7 pkt proc. wzrósł od października odsetek Polaków uważających, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; pogląd taki wyraża 74 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych - wynika z listopadowego sondażu CBOS.

Rosjanie ponoszą pod Awdijiwką ogromne straty. W kraju trwają łapanki na poborowych

27.11.2023 15:15
Rosjanie ponoszą ogromne straty ludzkie w ofensywie prowadzonej pod Awdijiwką. Takie dane przekazują Ukraińcy, tak też twierdzi brytyjski wywiad wojskowy. Mimo strat agresor nie rezygnuje z prób otoczenia i zdobycia miasta.

Szef NATO Jens Stoltenberg jednoznacznie o dozbrajaniu Ukrainy. "To nasz obowiązek"

28.11.2023 12:37
Obowiązkiem sojuszników w NATO jest dalsze dozbrajanie Ukrainy - podkreślił sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to jeden z tematów narady.