Redakcja Polska

Zmarł Henry Kissinger. "Miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną USA"

30.11.2023 09:36
W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 100 lat wpływowy amerykański ekspert w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Henry Kissinger. O śmierci byłego dyplomaty poinformowała jego firma konsultingowa. - Po niezwykłych stu latach życia zmarł dyplomata o ogromnym doświadczeniu i wiedzy; miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną USA - stwierdził w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski
Audio
  • W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 100 lat wpływowy amerykański ekspert w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Henry Kissinger. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Zmarł Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA
Zmarł Henry Kissinger, były sekretarz stanu USALi Rui / Xinhua News Agency / Forum

"Po niezwykłych stu latach życia zmarł dr Henry Kissinger, dyplomata o ogromnym doświadczeniu i wiedzy. Jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, sekretarz stanu i doradca amerykańskich przywódców w sprawach związanych z relacjami międzynarodowymi, miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną USA" - napisał Brzezinski na platformie X (Twitter).


Posłuchaj
00:51 12681579_1.mp3 W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 100 lat wpływowy amerykański ekspert w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa Henry Kissinger. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Podkreślił, że Kissinger był autorem wielu książek i mężem stanu, a jego dziedzictwo jest kontynuowane dzięki wielu dyplomatom, którzy biorą z niego przykład i podążają jego śladami. Brzezinski złożył też "Moje kondolencje bliskim doktora Kissingera.

Henry Kissinger urodził się w 1923 roku w Niemczech jako Heinz Alfred Kissinger. Jego żydowska rodzina wyemigrowała do USA w 1938 roku. Podczas II wojny światowej służył w armii amerykańskiej jako tłumacz języka niemieckiego. Po wojnie studiował na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda.

Kissinger stał się w znany w Ameryce, gdy w 1969 roku został doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Richarda Nixona. W tej roli prowadził negocjacje mające na celu zakończenie wojny w Wietnamie, za co później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jako sekretarz stanu pomógł znormalizować stosunki USA z Chinami i prowadził negocjacje między Egiptem a Izraelem podczas wojny w 1973 roku. Pozostał sekretarzem stanu w administracji Forda do 1977 roku. Podczas rządów prezydentów Nixona i Forda Kissinger miał ogromny wpływ na amerykańską politykę zagraniczną.

Przez kolejne dziesięciolecia pracował jako konsultant i ekspert, a jego słuchane i szeroko komentowane opinie kształtowały globalną politykę oraz biznes.

IAR/PAP/dad

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

29.11.2023 13:09
- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.

Jens Stoltenberg: sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO

29.11.2023 13:41
- Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO; Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek - poinformował sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Polska złożyła do TSUE skargę na Niemcy ws. odpadów

29.11.2023 14:06
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy wz. z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które z Niemiec trafiły nielegalnie do Polski.