Redakcja Polska

Piotr Serafin pokieruje Stałym Przedstawicielstwem przy Unii Europejskiej w Brukseli

14.12.2023 12:48
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dotychczasowy stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś został wezwany do kraju i zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie art. 39 ust 3 ustawy o służbie zagranicznej.
Piotr Serafin
Piotr SerafinWiktor Dabkowski / Zuma Press / Forum

Od 13 grudnia 2023 roku Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli kieruje Piotr Serafin, w randze ministra pełnomocnego.

Piotr Serafin był w latach 2014-2019 szefem gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej, w latach 2012-2014, zajmował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 1999-2010 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Szczyt w Brukseli

O wezwaniu do kraju Andrzeja Sadosia na pilne konsultacje do MSZ i przejęciu jego obowiązków przez Piotra Serafina informowała wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Ambasadorów odwołuje i powołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych zaakceptowany przez premiera.

W środę po południu, tuż po zaprzysiężeniu jego rządu w Pałacu Prezydenckim, premier Donald Tusk przybył do Brukseli w związku z udziałem w szczycie UE–Bałkany Zachodnie oraz w posiedzeniu Rady Europejskiej. W piątek szef rządu ma spotkać się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.


IAR/PAP/dad

Wizyta premiera Donalda Tuska w państwach bałtyckich ważnym gestem wobec tych krajów

13.12.2023 14:46
Premier Donald Tusk udaje się dziś do Brukseli. Odbędzie się tam szczyt Unii Europejskiej. Ale jedną z pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych szef rządu złoży w Estonii. To naturalny kierunek - mówi Polskiemu Radiu doradca szefowej litewskiego parlamentu Aleksander Radczenko.

Prezydent USA Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem

13.12.2023 18:29
Prezydent Joe Biden liczy na dalszą współpracę z Polską jako bliskim sojusznikiem - powiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, gratulując Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska premiera RP. Dodał, że Biały Dom docenia partnerstwo Polski w zakresie pomocy dla Ukrainy, demokratycznych wartości i energetyki.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił premiera Donalda Tuska do złożenia wizyty na Ukrainie

14.12.2023 09:27
Prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej pogratulował Donaldowi Tuskowi objęcia stanowiska premiera i zaprosił go do złożenia wizyty na Ukrainie. Zełenski poinformował o tym w nocy ze środy na czwartek na swoim profilu w jednym z komunikatorów.