Redakcja Polska

Negocjacje w sprawie bezcłowego handlu z Ukrainą - pierwsze propozycje niekorzystne

19.01.2024 11:02
Przedłużają się negocjacje w Komisji Europejskiej w sprawie przepisów o przedłużeniu do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia najnowsze propozycje są niekorzystane dla unijnego rolnictwa.
Budynek Komisji Europejskiej
Budynek Komisji EuropejskiejIvan Kacarov/ Shutterstock

Wczoraj Beata Płomecka informowała, że rozmowy dotyczą limitów dla trzech wrażliwych produktów - jaj, mięsa drobiowego i cukru. Rozmówcy naszej korespondentki podkreślali wczoraj, że kluczowe będą szczegóły i wysokości limitów.

Ograniczenia i kontyngenty mają chronić unijne rynki przed nadmiernym importem z Ukrainy trzech wrażliwych produktów, do którego dochodziło po zawieszeniu ceł w połowie 2022 roku. Brukselska korespondentka Polskiego Radia usłyszała, że w najnowszej propozycji są skomplikowane algorytmy, co wzbudza podejrzenia. A ponadto, jako referencyjny, służący do wyznaczenia limitów, ustalony został ubiegły rok, kiedy znacząco wzrósł import z Ukrainy, o czym alarmowali Komisję przedstawiciele unijnych związków rolniczych, nie tylko z krajów przyfrontowych. 

Kilkanaście dni temu komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił, że najlepiej byłoby, gdyby limity były na poziomie importu z okresu sprzed zawieszenia ceł, ale to wydaje się mało prawdopodobne.

IAR/dad

Resort infrastruktury planuje kontynuować projekt terminalu kontenerowego w Świnoujściu

17.01.2024 11:13
Port kontenerowy w Świnoujściu czeka na nowy tor podejściowy. W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy inwestycji. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł. Nowa ekipa resortu infrastruktury zamierza kontynuować ten projekt.

Władze Pomorza chcą zmiany lokalizacji elektrowni atomowej? Kosiniak-Kamysz: to byłoby błędem

18.01.2024 10:55
W środę nowa wojewoda pomorska przyznała, że chce zmiany lokalizacji budowy elektrowni jądrowej. Zamiast Choczewa razem z wicemarszałkiem województwa proponowali Żarnowiec. Opinie te zostały następnie zdementowane w oświadczeniu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, oraz w oświadczeniu samej wojewody pomorskiej. - Dzisiaj odwracanie podjętych decyzji, zaczynanie pracy od nowa, byłoby błędem - powiedział wicepremier, szef MON i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o możliwą zmianę lokalizacji elektrowni jądrowej. 

Jasna demonstracja siły - wkrótce manewry NATO. Ćwiczeń o takich rozmiarach nie było od dekad

18.01.2024 17:08
W przyszłym tygodniu rozpoczną się największe od kilku dekad manewry wojskowe NATO z udziałem 90 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie, generał Christopher Cavoli po spotkaniu szefów sztabów generalnych w Brukseli.

ISW: rosyjskie możliwości walki elektronicznej w obwodzie królewieckim mogą znacząco wpłynąć na Polskę i region Bałtyku

19.01.2024 09:46
Instytut Badań nad Wojną ocenił, że niedawne zakłócenia systemu GPS w Polsce i regionie Bałtyku budzą spekulacje na temat potencjalnego działania rosyjskich systemów walki elektronicznej w regionie.