Redakcja Polska

Szef MSZ Radosław Sikorski: bardziej mnie interesuje to co Donald Trump robi niż to co mówi

15.02.2024 10:05
Mniej interesuje mnie, co Donald Trump mówi, bo wszyscy się przyzwyczailiśmy do jego ekscentrycznych wypowiedzi; bardziej mnie interesuje to, co Trump robi - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski w TVP Info.
Sikorski: to Trump kazał Republikanom w Izbie Reprezentantów blokować pakiet dla Ukrainy
Sikorski: to Trump kazał Republikanom w Izbie Reprezentantów blokować pakiet dla UkrainyFot.: EPA/HUNTER CONE / PAP/EPA.PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ zapytany, czy kolejny atak Rosji jest możliwy odparł: "Gdyby nie był możliwy, to nie potrzebne byłoby Wojsko Polskie i Sojusz Północnoatlantycki". - Już od dawna mobilizowaliśmy Europę, dopiero teraz zaczynają słuchać. Lepiej późno niż wcale - dodał minister.

Dopytywany, czy przywódcy Niemiec i Francji nie wierzą, że z Władimirem Putinem można się dogadać, Sikorski zaznaczył, że "chyba już nikt nie wierzy notorycznemu kłamcy".

Echa słów Trumpa

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także wypowiedzi b. prezydenta USA Donalda Trumpa, że nie będzie chronił przed Rosją członków NATO, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych.

- Jeśli prawdą jest to, o czym nas zapewniał obóz nacjonalistyczny, że mają specjalne relacje z Trumpem, to jest to ten moment, aby je wykorzystać, zrobić coś dobrego dla Ukrainy, dla Polski i wpłynąć na trumpistów, na prezydenta-kandydata Trumpa i w szczególności na marszałka Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona, aby poddał pod głosowanie ustawę, która uruchomi pakiet pomocy dla Ukrainy - powiedział Sikorski. "To jest test dla naszych nacjonalistów, czy naprawdę mają te wpływy" - dodał minister.

Sikorski: to przez Trumpa Republikanie blokują pomoc dla Ukrainy

- Mnie mniej interesuje, co Trump mówi, bo wszyscy się przyzwyczailiśmy do jego ekscentrycznych wypowiedzi. Bardziej mnie interesuje to, co Trump robi - podkreślił Radosław Sikorski. - A to on kazał Republikanom w Izbie Reprezentantów blokować pakiet dla Ukrainy - zauważył.

We wtorek amerykański Senat przyjął pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o łącznej wartości 95 mld dolarów.

Ustawa przeszła przez Senat po długich negocjacjach, teraz musi zostać przegłosowana przez zdominowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów. Szanse na jej przyjęcie są niepewne, ponieważ sprzeciwia się jej radykalne skrzydło Partii Republikańskiej sprzymierzone z Trumpem, który walczy o partyjną nominację przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.


PAP/dad

Pakiet pomocy dla Ukrainy uchwalony przez Senat USA. Zełenski: jestem wdzięczny

13.02.2024 18:22
Stosunkiem głosów 70 do 29 Senat USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, gdzie jej los jest niepewny. Prezydent  Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskim senatorom za przyjęcie ustawy. Pomoc ta jest bardzo potrzebna ukraińskiej armii, która stara się powstrzymać Rosjan.

Kolejny rosyjski okręt poszedł na dno. Dopadły go ukraińskie drony

14.02.2024 09:22
Ukraińskie drony zniszczyły na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego Krymu duży rosyjski okręt desantowy. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że w chwili ataku jednostka przebywała na wodach terytorialnych Ukrainy.

Rosja publikuje "czarną listę". Litwa i Łotwa żądają wyjaśnień

14.02.2024 13:15
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wręczyło notę protestacyjną przedstawicielowi rosyjskiej ambasady w Wilnie w związku z umieszczeniem przez Kreml litewskiego ministra kultury i innych polityków na liście osób ściganych przez prawo. Również Łotysze zażądali wyjaśnień w tej sprawie. Obywatele obu tych państw znaleźli się na "czarnej liście" w związku z usuwaniem sowieckich symboli z przestrzeni publicznej tych państw.

Szef MSZ Estonii z wizytą w Polsce. Droga Ukrainy do Unii i współpraca z NATO wśród tematów rozmów

14.02.2024 18:27
Polska i Estonia chcą jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów dyplomacji obu państw minister Radosław Sikorski podkreślił, że należy także zintensyfikować współpracę między Ukrainą a NATO.