Redakcja Polska

Joe Biden ogłasza kolejne sankcje na Rosję. Jest ich ponad 500

23.02.2024 13:19
Biały Dom Ogłosił pakiet ponad 500 nowych sankcji wobec Rosji. Prezydent Joe Biden oświadczył, że są one odpowiedzią na trwającą wojnę na Ukrainie i śmierć opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
Prezydent USA Joe Biden
Prezydent USA Joe BidenPAP/EPA/ALLISON DINNER

W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom Joe Biden napisał, że nowe sankcje są wymierzone w osoby związane z uwięzieniem Nawalnego, a także w rosyjski sektor finansowy, przemysł obronny, sieci dostaw i osoby uchylające się od wcześniejszych sankcji, nie tylko w Rosji, ale i na świecie.
- Nakładamy również nowe sankcje eksportowe na prawie 100 podmiotów za zapewnianie zakulisowego wsparcia dla rosyjskiej machiny wojennej - poinformował Biden.

Prezydent USA zapowiedział, że USA podejmą też działania zmierzające do dalszego zmniejszenia przychodów Rosji z energii, wsparcia społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i działaczy walczących o demokrację na całym świecie. - Zapewnią one, że Putin zapłaci jeszcze wyższą cenę za swoją agresję za granicą i represje w kraju - podkreślił Biden.

Prezydent USA oddał hołd walczącej Ukrainie. Po raz kolejny wezwał też Kongres do uchwalenia nowego pakietu pomocy dla Kijowa. - Po dwóch latach tej wojny mieszkańcy Ukrainy nadal walczą z ogromną odwagą. Ale kończy im się amunicja. Ukraina potrzebuje więcej dostaw od Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił i zaapelował do amerykańskich polityków by stanęli mocno po stronie Ukrainy i zjednoczyli się z sojusznikami i partnerami. - Nadszedł czas, aby udowodnić, że Stany Zjednoczone bronią wolności i nikomu się nie kłaniają - zakończył swoje oświadczenie.


IAR/dad

Konkretna pomoc dla kultury ukraińskiej oraz inwentaryzacja strat wojennych wciąż niezbędne

22.02.2024 17:23
Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa po dwóch latach trwania wojny oprócz rzeczowego wsparcia zajmuje się dokumentacją wojennych zniszczeń na terenie kraju, objętego agresją rosyjską.

Media: znaleziono oprogramowanie szpiegujące na telefonach europosłów z podkomisji obrony

22.02.2024 18:06
Ślady oprogramowania szpiegującego zostały wykryte na telefonach komórkowych, należących do dwóch posłanek podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE) - zaalarmowały w czwartek portale Brussels Signal i Politico.

"Nie ma dnia, by nie było ostrzałów". Ksiądz z Chersonia o życiu w bombardowanym przez Rosjan mieście

23.02.2024 11:58
Mimo trudnych wojennych warunków, w Chersoniu cały czas funkcjonuje rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wcześniej wspólnota liczyła 150 wiernych, obecnie pozostało 30 osób. Jest z nimi miejscowy proboszcz ksiądz Maksym Padlewski.