Redakcja Polska

Media: znaleziono oprogramowanie szpiegujące na telefonach europosłów z podkomisji obrony

22.02.2024 18:06
Ślady oprogramowania szpiegującego zostały wykryte na telefonach komórkowych, należących do dwóch posłanek podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE) - zaalarmowały w czwartek portale Brussels Signal i Politico.
To nie pierwszy raz, gdy członkowie Parlamentu Europejskiego są celem ataku przez oprogramowanie szpiegujące.
To nie pierwszy raz, gdy członkowie Parlamentu Europejskiego są celem ataku przez oprogramowanie szpiegujące.Shutterstock/McLittle Stock

Dziennikarze obu portali uzyskali wgląd do wewnętrznej korespondencji skierowanej do członków podkomisji. Wynika z niej, że co najmniej dwa urządzenia elektroniczne należące do eurodeputowanych noszą ślady prób zhakowania.

Sprawa została wykryta przez przypadek, kiedy członkini podkomisji, bułgarska socjaldemokratka Elena Jonczewa, przechodziła we wtorek rutynową kontrolę, przeprowadzaną przez specjalistów ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego. Okazało się, że jej telefon był celem ataku. Nie wiadomo jednak czy udanego.

Z kolei telefon francuskiej liberalnej posłanki i zarazem przewodniczącej SEDE, Nathalie Loiseau, został zaatakowany przez izraelskie oprogramowanie szpiegujące typu Pegasus, podał portal Politico.

Urządzenia elektroniczne wszystkich osób mających związek z pracami SEDE - zarówno europosłów, jak i pracownikow administracyjnych PE - zostaną poddane skanowaniu.

Kolejny atak na członków Europarlamentu

To nie pierwszy raz, gdy członkowie Parlamentu Europejskiego są celem ataku przez oprogramowanie szpiegujące.

W 2020 r. telefon należący do Nikosa Androulakisa, posła Zielonych z Grecji, został zainfekowany Predatorem. To nielegalne oprogramowanie atakuje urządzenia z systemem Android i daje hakerowi nieograniczony dostęp do zawartości urządzenia.

W wewnętrznym audycie Parlamentu z grudnia 2023 r., do którego dotarł portal Politico, stwierdzono, że cyberbezpieczeństwo Parlamentu Europejskiego "nie spełnia jeszcze standardów" i "nie jest w pełni dostosowane do poziomu zagrożenia" stwarzanego przez hakerów sponsorowanych przez państwa i inne grupy.

Podkomisja bezpieczeństwa i obrony (SEDE) podlega komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET). Liczące trzydziestu członków grono, zajmuje się europejską polityką bezpieczeństwa i obrony i ma dostęp do informacji dotyczących instytucji, zdolności wojskowych i operacji.


IAR/PAP/dad

Nowe rozwiązania pozwolą skuteczniej walczyć z plagiatami na wyższych uczelniach

22.02.2024 15:26
W związku z szybko rosnącą popularnością narzędzia ChatGPT i wzrostem ryzyka wykorzystywania go przez studentów w trakcie pisania prac dyplomowych, eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji dodali nową funkcję do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego.

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Konkretna pomoc dla kultury ukraińskiej oraz inwentaryzacja strat wojennych wciąż niezbędne

22.02.2024 17:23
Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa po dwóch latach trwania wojny oprócz rzeczowego wsparcia zajmuje się dokumentacją wojennych zniszczeń na terenie kraju, objętego agresją rosyjską.